Zdraví z pohledu čínské medicíny - 11. díl: Listopad a plíce

Základem pevného zdraví dle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit. V listopadu bychom měli zvláštní pozornost věnovat plicím.


 Plíce a nerovnováha

Plíce patří k hybné síle kovu, stejně jako k podzimu, kdy mají nejsilnější čcInShot_20230523_115125533hi, bílé barvě a pálivé chuti. Kov představuje dozrání, podléhá změnám a lze ho formovat a i přesto je pevný a neničí se. Žádná z věcí, které jsou stvořené proměnami čchi, by nemohla být pevná a tvrdá, kdyby se jí nedostalo čchi kovu. Pojďme se nyní podívat na plíce v západní i východní medicíně. Plíce jsou párovým orgánem v hrudní oblasti a od břišních orgánů jsou odděleny bránicí. Jejich hlavním úkolem je zásobovat tělní buňky kyslíkem, který je k nim dopravován krví. Spotřebovaný vzduch s obsahem oxidu uhličitého a jedovatých látek je pak z plic vypuzen vydechováním. Pokud dýcháme čistý vzduch a plicní tkáň je zdravá, plíce bývají dobře provzdušněné a jsou vitální. Bohužel čím dál víc se kvalita ovzduší zhoršuje a s tím také stav a funkčnost našich plic. Jedovaté látky ve vzduchu, který vdechujeme, jsou tak přenášeny ke každé buňce našeho organismu, kde také ale zůstávají. Podle čínské medicíny plíce přijímají ze vzduchu čistou čchi a rozdělují ji po celém těle, aby tkáně mohly být vyživeny a fyziologické procesy fungovaly. Vydechováním se zbavují již nepotřebné čchi. Zkrátka staré bývá nahrazováno novým. Zároveň jsou plíce místem, kde se rodí tělesná čchi, která se vytváří mísením čisté čchi přijímané ze vzduchu s esencí, která vzniká při trávení potravy ve slezině, a čchi sleziny esenci dopravuje nahoru do plic. Také odpovídají za ochrannou čchi, které má střežit před vnějšími klimatickými faktory jako vítr, chlad a vlhkost (pro plíce škodlivé). Dýchání a řízení čchi jsou dvě na sobě závislé funkce. Jestliže je z nějakého důvodu oslabené dýchání, budou oslabeny také tvorba čchi, doprava čchi v těle a s ní i tvorba a přeprava krve, tekutin, výživy, atd. Postupně se objevují následky prázdnoty čchi. A toto funguje i obráceně - pokud dojde z jakékoliv příčiny k prázdnotě čchi, dojde k oslabení dechové kapacity a činnosti plic.

Podle Číňanů jsou původci nerovnováhy energií nevyjádřené a nezpracované emoce (stres, melancholie, chronický smutek) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit pocity jako např. neustálý smutek, pesimismus, melancholie, úzkosti, deprese, nuda, apatie, absence inspirace, neschopnost vypustit či něco „rozdýchat“ nebo svíravý pocit, že nemůžeme volně dýchat. Plíce mají také mnoho společného s procesem vypouštění emocí, které je stejně důležité jako vypouštění oxidu uhličitého a jedovatých látek z těla. Pokud tyto emoce v nás zůstávají nezpracované dlouhodobě, mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím. Nejčastěji se objevují bledá pokožka (nedostatek hemoglobinu), těžkosti a bolesti v oblasti hrudníku, ztížené dýchání, dušnost, kašel, alergické reakce, astma, problémy s nosní dutinou a krkem, nadměrné nebo naopak nedostatečné pocení, zánět krku a průdušek nebo plicní emfyzém. S plícemi je také spojována kůže, která rovněž dýchá. Proto mnoho kožních problémů jako lupénka, ekzémy, suchá a drsná kůže poukazuje na nerovnováhu energie plic. Plíce jsou nejaktivnější mezi 3. a 5. hodinou ranní. Pokud máte energii plic v nerovnováze, může se stát, že se probudíte ze spánku právě v tuto dobu. A protože partnerským orgánem je tlusté střevo, mívají takoví jedinci často problémy i s vyměšováním.


 Pět tipů a rad pro posílení funkce plic a navrácení rovnováhy

1) Upravte životosprávu a zařaďte vhodné potraviny pro posílení plic

Pokud se dostane nějaký prvek a orgán do nerovnováhy, může být uveden do pořádku vhodnými potravinami. Pro podporu prvku kov a povzbuzení funkce plic jsou vhodné houby shitake, mrkev, hrušky (na páře), mandarinky, planá jablka, ředkvičky, olivy, vlašské ořechy a jedlé kaštany. Vzhledem k tomu, že je pro podzim charakteristickým rysem sucho a chlad, je nejvhodnější do jídelníčku zařadit potravu vlhčího a prohřívacího charakteru. Před suchem v plicích chrání řeřicha, hořčice, bílá řepa, čínské zelí a celer, jahody, meruňky nebo vaječný bílek. Pokud jste naopak zahlenění, vyhněte se sladkostem, mléčným výrobkům (vyjma kozích) a pomerančové šťávě, které zakyselují a zvyšují produkci hlenu (kromě kozích produktů). Nadměrné konzumování tučné stravy je rovněž neprospěšné, neboť přebytek cholesterolu a tuku v cévách snižuje schopnost krve transportovat kyslík. Takto škodlivé potraviny mohou způsobit problémy nejen v plicích, ale také v partnerském orgánu - tlustém střevě. Vyhněte se také škodlivým návykům jako je např. kouření, nadměrné pití kávy, červeného vína a černého čaje, které v plicích způsobují horko a sucho. U kuřáků je navíc velkou nevýhodou i výskyt nikotinu ve slinách, což značně ztěžuje proces trávení. Dbejte také na pravidelnost jídel a hlavně nezapomínejte na snídani. Je potřeba, aby byla energie z plic propojena s čchi ze sleziny, která vznikne při trávení potravy.

2) Bylinky a koření

Příroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšných našemu zdraví, stačí je jen objevit a správně zužitkovat. Jedním z nejvhodnějších prostředků k posílení energie plic jsou bylinné čaje Děčínská směs, dále čaj z mateřídoušky, bezu černého, slézu. Správnou funkci plic je vhodné podpořit také bylinnými tinkSměsturami (např. Alerstop, Průdušky - vlhký kašel, Lišejník islandský, Růže stolistá, Břečťan, Borovice, Divizna, Broncholen, Imunex). Nabídnout můžeme také himalájské čaje KARAVI, DALCHINI, nebo TULSI). Pro snížení výskytu hlenu je také prospěšný česnek a zázvor vysušující přebytečný hlen. Vhodné je popíjet také čaj jogi (masala), který obsahuje kardamom, černý pepř, zázvor a hřebíček a je vhodný při počátečním nachlazení. Funkci plic posilují také bazalka a máta peprná. Ženšen naopak podpoří zvlhčení suchých plic. Vhodná je také inhalace bílé části pórku, díky které se rozpouštějí hleny.


3) Aromaterapie

Harmonizovat, uvolnit a uvést energii plic do rovnováhy mohou také esenciální oleje z bylin. Asi nejznámějším esenciálním olejem s pozitivními účinky na plíce je eukalyptus, který působí proti zánětu sliznic a čelních dutin, bakteriím a virům a proti nachlazení. Dokáže 2478_salvej-40gnejen plíce, ale i celé tělo zbavovat hlenu a podporuje také imunitní systém. Dokáže rozptýlit všechny pocity dušení, úzkosti, melancholie a smutku. Velmi účinná je také šalvěj, která posiluje energii plic a uvolňuje stísněnou hruď. Pro vysoký obsah fytoestrogenů by však měla být užívána s mírou. Lze ji využít také jako vykuřovadlo pro očistu těla, ducha i prostoru. Vhodný je také cypřiš posilující duši, uvolňuje dech a pomáhá nám propouštět staré a přijímat nové (i v mentální rovině). Proto se skvěle hodí v období změn. Skvělé antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky mají např. borovice, která je vhodná při nachlazení (kůra rovněž jako vykuřovadlo), tea tree a tymián, které mírní mentální vyčerpání a posilují čchi, nebo kadidlo rozpouštějící hleny. Určitě se však nejprve poraďte se svým aromaterapeutem.

Pomoci mohou i zklidňující Bachovy květové esence, např. Honeysuckle pro lidi, kteří se tzv. nemohou hnout z místa. Je vhodný pro duševní bolest, pomáhá rozpouštět výčitky, při traumatech z dětství nebo ze ztráty milované osoby. Dále např. Hornbeam pro ty, kteří pociťují nudu, letargii, apatii, lenost a jsou bez motivace, Pine pro lidi se sklony k sebeobviňování a pocitům viny, která pomáhá rozlišit vlastní problémy od cizích, Water Violet pro ty, kteří se z důvodu vlastní ochrany rádi stahují do svého nitra před okolním světem nebo Wild Rose pro slabý tok čchi plic, když se nám zdá, že život ztrácí smysl a cítíme se vyčerpaní.

Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění plic neprodleně navštivte lékaře.


4) Reflexní terapie a akupresura

Pokud vám aromaterapie nic neříká, můžete se zaměřit přímo na tělo a léčivé dotyky prostřednictvím reflexní terapie nebo akupresury. Tyto metody mají výhodu v tom, že je zvládnete provést i vy sami. Reflexní body pro plíce leží na obou bříškách chodidel - tato místa masírujte a dbejte na ztvrdlá a bolavá místa. Patrně se v těchto místech utvořily krystaly kyseliny močové. Abyste se jich zbavili, je však potřeba nohy masírovat každý den nebo ob den několik minut. Zkuste palcem putovat přes tyto oblasti od vnější hrany chodidla/dlaně k vnitřní hraně. Pokud byste chtěli posílit tok energie plic, můžete po dobu jedné minuty body stlačovat nebo masírovat (ale ne příliš silně). Pokud ucítíte v daném místě bolest, patrně máte v této oblasti obtíže. Stlačování těchto bodů může pomoci překonat únavu a je účinné při poruchách s dýcháním nebo při vyčerpání. Reflexní místa plic naleznete i na hřbetech ruky, které můžete jemně promasírovat.


5) Cvičení

Vhodná cvičení pro plíce jsou taková, která zvýší tepovou frekvenci a prohloubí dýchání. Pokaždé bychom však měli provést zahřívací cvičení, postačí i pár pozic např. z jógy. Určitě doporučujeme navštívit kurz vedený zkušeným instruktorem nebo, pokud již máte nějakou zkušenost s tímto cvičením a rádi byste si rozšířili obzory, můžeme doporučit knižní tituly jako Jóga: Nejlepší ásany, mantry a mudry, Ásana jako symbol, Jóga a jógová terapie nebo Jóga: váš průvodce domácí praxí. Pokračovat můžete protahovacími cviky na meridián plic a tlustého střeva - postavte se, mírně pokrčte kolena, zkřižte ruce za zády a mírně se předkloňte. Paže zvedněte za zády co nejvýše to půjde (nejděte ale přes sílu a bolest) a chvilku v této pozici zůstaňte a dýchejte zhluboka. Cvičení opakujte 3x a uvolněte se. Vhodná jsou také dechová cvičení, kde je kladen velký důraz na hloubku dechu. Posaďte se nebo si lehněte, důležité je, abyste se cítili příjemně. Jednu ruku položte na břicho a druhou na hrudník. Cílem cvičení je, aby se ruka na břiše s každým nádechem zvedala a s výdechem spolu s břichem klesala, hrudník by se neměl téměř vůbec pohybovat. Při nádechu zkuste na chvilinku zadržet dech a uvědomit si sílu čerstvého vzduchu. Při výdechu nechte břicho splasknout, až se nadechnutý vzduch vypustí ven. Proces opakujte několikrát a posléze se vraťte zpět k přirozenému modelu dýchání. Současně si můžete představit, že při nádechu do břicha přijímáte bílé léčivé světlo, které se rozlije do celého těla.

shutterstock_350846264


 Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci prosinci a tlustému střevu.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.


 Autorka článku: Lucie Kloboučková

K vytvoření článku byly informace čerpány z knih:
Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová
Tajemství trojitého ohřívače (2018) - P. A. Barmet
Reflexní terapie rukou - Jiří Janča
Reflexologie - Inge Dougansová