Keltský pohled na jarní rovnodennost – Ostara - den, kdy zvítězilo světlo nad temnotou

 

 

nyní, když už máte žlučník všichni v pořádku a jste zvídaví a otevření novým informacím, bych Vám ráda něco pověděla o jarní rovnodennosti, svátku, kterému Kelti říkali OSTARA.

 

 

Ostara nastává 20. -21. března v den jarní rovnodennosti. Odborně v astronomii je to okamžik, kdy se Slunce nachází v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Od tohoto dne jsou dny delší a noci kratší. Název svátku „Ostara“ je odvozen od slova Eostre a znamená Bohyně jara. Oslavuje jarní rovnodennost. Podle mytologie zavedli Ostaru do keltské kultury Sasové někdy kolem roku 600 n.l., aby oficiálně označili příchod jara. Mnoho lidí chodí v tento den sledovat, jak přilétají ptáci. V tuto dobu začíná doba namlouvání Bohyně s Bohem. Ostara představuje čas rovnovážného vztahu světla a tmy a na severu je časem setí. Mnoho tvorů v tuto dobu rodí nový život, a proto se při oslavách Ostary již tradičně jedí pokrmy symbolizující plodnost – vejce. Tento svátek má různá jména: Alban Eiler, Eostre, Zvěstování Panny Marie, Velikonoce, Stromová slavnost. Nejoblíbenějším jídlem jsou teplé mazanečky s křížkem, které mají svůj původ v pečivu zdobeném symbolem čtyřech fází lunárního cyklu, připravovaném na počest Bohyně. Mezi oblíbené zvyky patří sbírání a zdobení vajec, sledování ptáků, soutěže s vejci a zakopávání vajec na poli. Symboly Ostary jsou zajíci, kuřátka, vejce a rovnostranný kříž. Taktéž tento svátek má i svá tradičně pálená kadidla. Patří mezi ně šalvěj, fialka, jasmín a růže.

 

 

Kelt

 

 

Myslím, že nyní je ten nejlepší čas na jarní pokřik. Krásný a životadárný. S doprovodem šamanského bubínku, chřestidla anebo jenom s tleskáním.

 

 

Ráda bych se s Vámi teď rozloučila a jak jinak než tradičním keltským pozdravem „avesia“.

 

 


Autorka článku: Jana Hrušková

K vytvoření tohoto článku byly použity informace z knihy Keltská lidová kuchyně od Joanne Asalové

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení