Harmonizace barvou

„…a nad rozlehlými vodami se rozklenula duha.“ A jak se v Bibli praví, toto znamení poslal Bůh člověku na důkaz svého přátelství.

Také Vás tak fascinuje duha? Ta krásná barevná škála, která ozdobí nebe, když za deště vysvitne slunce a své světlo rozbije na toto překrásné barevné spektrum?

Harmonizace barvou foto

Tak jako malé děti zkoušejí nové krabičky pastelek, a duha je prvním pokusem jejich kreativity, můžeme i my podobným způsobem posilovat tyto barvy v našich tělech a tímto způsobem se harmonizovat. Duha je obsažena i v našem těle. Jedná se přece o naše čakrová centra. A stejně jako světlo slunce se rozloží na sedm barev duhy, mohou naopak naše otevřené a fungující čakry uvolnit cestu světlu, které díky tomu může skrze nás lehce proudit.

Samozřejmě čakry můžeme harmonizovat různými způsoby. Ale harmonizace malováním, tedy alespoň v případě, že máte trochu tvořivého ducha, mně přijde velice zábavná. Pokud se tedy cítíte v nějaké oblasti oslabeni, můžete toto čakrové centrum díky použití určité barvy rozvířit a stimulovat. Říká se tomu automatická kresba. Můžete začít s pastelkou a papírem a začít malovat kruh, který rozšiřujete a zvětšujete a soustředíte se na barvu, kterou malujete. Po krátké době začne energie barvy pronikat do fyzického těla. Tímto způsobem můžete zcela jednoduše ladit a upravovat. Pokud se Vám ale tato činnost zdá moc jednoduchá, tak svoji fantazii přesuňte do tvorby mandaly, kterou si buď můžete vymalovat, nebo ji celou sami vytvořit. Barvy, které Vám samy budou skákat do ruky jsou přesně ty, které potřebujete Vy a Vaše tělo.

Nyní bychom se mohli společně podívat na jednotlivé barvy a jejich význam:

 • Červená je barvou vitality a šťastných pocitů zpřítomnění fyzického těla. Jsem tady a teď, jsem uzemněn.

 • Oranžová barva značí pocity a emoce. Jasně oranžový odstín ukazuje na pozitivní přístup k okolí.

 • Žlutá barva podporuje soustředění, koncentraci, čtení a tvůrčí psaní. Podporuje práci levé hemisféry.

 • Zelená barva je spojená s léčitelstvím a je znakem porozumění.

 • Modrá barva je spojená s citlivostí a integritou. Temně hluboká modrá vyjadřuje duchovnost a inspiraci.

 • Indigo je barva duchovního probuzení.

 • Fialová barva rozvíjí duchovnost a víru.

 • Šedá barva značí zasmušilost a konvenci.

 • Růžová je barvou něhy a laskavosti

 • Bílá barvou intuice.

 • Hnědá barva prozrazuje ustrnulé názory a uzavřenost.

 • Černá barva může být chápána jako negativní, ale je také barvou ochrannou.

Ať už zjistíte, že jsou tyto barvy obsažené ve Vaší auře nebo se těmito barvami obklopujete, vždy je dobré se zamyslet, jaké pocity ve Vás vyvolávají. Můžete podle tohoto jednoduchého vzorce měnit svoji náladu. Můžete se začít do barev oblékat nebo jíst pestré potraviny. Každopádně tak či onak budou na Vás barvy působit.

Přeji Vám, aby pestrá paleta barev prozářila Váš život.


Autorka článku a obrazu: Jana Hrušková

(Ve článku byly použity informace z knihy „ Aura, jak ji vidět a rozumět“ od Richarda Webstera.)