Červen - měsíc tenkého střeva

Zimu jsme ve zdraví zvládli, na jaře si dopřávali nové živiny a pročistili organismus a teď se podíváme, jak jsme na tom s trávením. Měsíc červen je totiž spjatý s orgánem tenké střevo, které je párovým orgánem srdce. Energii doplňujeme pohybem a zároveň vhodnou stravou. Nutno ještě podotknout, že střevo obsahuje obrovské množství lymfatických uzlinek, takže je v podstatě zodpovědné za kvalitu lymfatického systému. Tedy jakým způsobem se všechny přijaté látky do těla nejlépe vstřebají a následně všechny škodliviny vyloučí.

Jak poznáme, že máme oslabenou funkci tenkého střeva? V první řadě je to pocit tlaku pod žebry a nadýmání. Dalším symptomem je bolest páteře a také výskyt plísní (vaginálních, kožních, nehtových). Orgánové hodiny tenkého střeva jsou mezi 13 a 15 hodinou a je tudíž vhodné v této době střeva nezatěžovat jídlem špatně stravitelným. Nejhorší vliv má na tenké střevo stres. První pomocí pro zklidnění je klidné a hluboké dýchání do bránice.

Foto střevo

Jaké potraviny mohou přispět k lepší funkci střeva a trávení vůbec? Je to například sója a naklíčené fazole mungo, zelené saláty, rajčata, okurky, špenát, ředkvičky, chřest, červený meloun, jahody, maliny, třešně, pohanka, rýže, kozí a ovčí sýry, sladkovodní ryby a jehněčí maso. Z tekutin je ideální zelený čaj a voda.

Jaké přípravky vám můžeme doporučit pro lepší funkci střeva? Je to třeba Bylinná směs pro klid a dobré trávení nebo šťáva z Aloe Vera. Dále z řady tkáňových solí přípravek Nat sulph a v neposlední řadě kapsle ProbioLact pro nastolení správného prostředí střeva. Zcela jistě je také prospěšné pro střevo pití zeleninových a ovocných šťáv, které jsou navíc i pro celý organismus velice osvěžující.

 


Autorka článku: Jana Hrušková