Poznejte moc bylin v tinkturách

Výstřižek2Jak se říká, příroda je mocná čarodějka a její léčivou sílu prokazatelně využívaly již nesčetné generace našich předků formou bylinkářství. Bylinkářství, neboli fytoterapie, patří mezi metody alternativní medicíny, při níž jsou využívány různé části léčivých bylin, polokeřů, keřů, stromů, ale také hub a řas. Může se tedy jednat o kořeny, hlízy, nať, dále o listy, kůru a dřevo, nebo také okvětní lístky, plody, semena, pupeny, mízu a pryskyřici a v omezené míře též plodnice hub či stélky řas a lišejníků.

Léčivé rostliny se zpracovávávají čerstvé - živé nebo sušené, a za jeden z nejznámějších a nejúčinnějších způsobů zpracování pro vnitřní užití patří tinktury, což jsou lihové extrakty z léčivých rostlin. Právě lihové extrakty jsou nejúčinnějšími přírodními fytoterapeutiky, neboť líh obsažený v tinktuře při aplikaci podstatně zlepšuje vstřebávání účinných látek do lidského organismu.
 
Na bylinných tinkturách je skvělé i to, že není potřeba je každodenně připravovat čerstvé, a tudíž mají například oproti odvarům tu výhodu, že samoléčitele neodrazují od pravidelného a zejména dlouhodobějšího užívání předepsaných denních dávek. Dá se říci, že bylinné kapky tedy působí podobným mechanismem jako léky, avšak bez vedlejších účinků na lidský organismus, což je dáno právě jejich přírodním původem a složením, které stvořila sama příroda. Protože v současné době již existují kapky na většinu potíží, je fytoterapie rovněž nadějí pro pacienty, kterým oficiální medicína neumí pomoci, nebo nechtějí riskovat následky vedlejších účinků syntetické léčby.
 
Dobrou nocV našem e-shopu naleznete bylinné kapky a elixíry od různých výrobců a pro léčbu nejrůznějších neduhů. Pokud s používáním bylinných tinktur teprve začínáte, nebo byste rádi začali, můžete vyzkoušet například kapky na posílení imunity a celkovou podporu organismu, jako např. Bylinné kapky echinacea, Azadirachta list nebo Divizna, na zvýšení vitality organismu - Bylinné kapky životabudič, či kapky na podporu psychické a fyzické vitality - Guarana. Pro zmírnění stresu, se kterým se setkáváme neustále, můžeme doporučit kapky Stres, což jsou kapky, které pomáhají zklidnit organismus při velké psychické zátěži, nebo Baldriánské kapky pro relaxaci těla. Pro nastolení duševní pohody a pozitivní nálady jsou skvělou volbou kapky Klídek, a ti, kteří mají problémy s usínaním, zcela jistě ocení kapky Dobrou noc, které slibují brzký spánek a klidné sny, Spánek, nebo Šanta kočičí)
 Karmelit. kapky
V naší široké nabídce najdete rovněž bylinné tinktury, které jsou vyrobeny speciálně na podporu konkrétních oslabených orgánů např. Cévy pružnost a pevnost, Játra a žlučník, Chrupavka pro normální stav kloubů, nebo např. kapky Tinnistop pro normální činnost mozku a nervového systému. Pro normální stav vlasů a vlasové pokožky můžete vyzkoušet Vlasovou vodu. Švédské kapky zase pomáhají při žaludečních potížích a Karmelitánské kapky podporují normální trávení. Kapky Zelený čaj z rostliny kamelie čínské napomáhají normální činnosti srdce a koncentraci při učení. Doporučit dále můžeme i kapky Myko+, které vám pomohou udržet vitalitu a koncentraci a podporují koordinaci a dobrý fyzický i duševní výkon při chronické únavě, která dokáže velmi potrápit. 
 
Pokud bystYaoe rádi jen doplnili přírodní vitaminy a minerály, vhodnou volbou je Ječmen zelený, a za zmínku rozhodně stojí i jedna z nejuniverzálnějších bylinek, kterou je Meduňka. Ta vám pomůže udržet si pozitivní náladu, navodit dobrý spánek a podpoří normální trávení u potíží vzniklých z psychických důvodů.
 
Vyzkoušet můžete také známé Bachovy květové esence, nebo alkoholové tinktury od značky YaoMedica, jejichž základem jsou čínské bylinky a houby.
 
Ať už ale sáhnete po jakýchkoliv kapkách jako podpůrné léčbě, prevenci, nebo třeba i jen ze zvědavosti nebo chuti zkusit něco nového, budete v každém případně v úzkém spojení s přírodou, jejími dary a moudrostí.
 

Autorka článku: Gabriela Vlčková