YaoMedica - bylinné tinktury z čínských bylinek a hub

V minulém článku jsme vám přiblížili bylinné tinktury, jejich sílu, výrobu a využití, a dnes se zaměříme na tinktury od značky YaoMedica, které už na první pohled lákají svým krásným provedením, neobvyklými názvy a nežnými nápaditými ilustracemi od známé české malířky Markéty Vydrové.

Yao_1YaoMedica je značka nabízející široký sortiment alkoholových bylinných tinktur, jejichž základem jsou čínské bylinky a houby. Byla založena především proto, aby doplňovala projekt MycoMedica, skrze který výrobce nabízí celou škálu produktů z řad medicinálních hub. Přestože medicinální houby dokážou pomáhat s nejrůznějšími nerovnováhami v lidském těle a jsou takříkajíc skutečným darem přírody, v jistých oblastech je lepší využít alkoholové bylinné tinktury, které vycházejí z osvědčených receptur tradiční čínské medicíny. Ta tu s námi existuje již více jak 4 000 let a její ověřené postupy mají ve světě své místo především díky jejímu celostnímu pohledu na člověka. To znamená, že se na lidské tělo dívá jako na celek a zároveň ho vnímá jako součást okolního prostředí. Jde cestou harmonie a rovnováhy, čímž pomáhá lépe se vyrovnat a vypořádat s mnoha obtížemi jak na úrovni fyzického těla, tak i na úrovni psychické.

Yao znamená „léčivka“ a může tak být označena bylinka nebo minerál. Jednotlivé Yao bývají v čínské medicíně používány k léčbě zdravotních obtíží málokdy samostatně, naopak je to vždy v kombinaci několika druhů bylinek. Ty se společně vaří nebo macerují, jelikož teprve jejich interakcí lze dosáhnout požadovaného účinku.

Způsobů zpracování Yao existuje v čínské fytoterapii několik. Nejčastější formou zpracování jsou odvary, kdy se bylinky vaří cca 20 minut ve vodě. Dále se používají tabletky wan, kdy jsou Yao extrahovány a lisovány do malých kuliček. Třetí variantou jsou tinktury, kterým se ve staré Číně přezdívalo „medicinální vína“, neboť tato forma při výrobě využívá účinků alkoholu. To má také své opodstatnění - alkohol pomáhá lépe extrahovat účinné látky z jednotlivých Yao a zároveň podporuje jejich lepší vstřebávání do lidského organismu. Díky této metodě se navíc uvolňuje větší množství účinných látek než je tomu například u výroby tabletek.

Dalším přínosem je mimo jiné fakt, že alkohol v kombinaci s bylinami podporuje celkovou vitalitu, mírní bolestivé stavy, uvolňuje svaly a klouby a celkové napětí v organismu, čehož si byli vědomi léčitelé i lékaři již v dávných dobách. Dosvědčují to zmínky o tinkturách v dochovaných dílech starých mistrů, například Zhang Zhong Jing použil alkohol v několika svých slavných receptech a mistr Sun Si Miao používal k léčbě přes 80 tinktur. Za vůbec nejstarší bylinnou recepturu se v Číně považuje záznam na věšteckých kostech z doby dynastie Shang (1765–1122 př. n. l.).

Současné receptury využívají pro dosažení maximální účinnosti jen ty nejkvalitnější suroviny. Bylinky či houby jsou nejprve nadrceny na velmi jemný prášek a dále macerovány až jeden měsíc v 50% lihu. Macerát bývá každý den dynamizován (silně protřepáván) a hotové tinktury už nejsou dále nijak ředěny. V porovnání s bylinnými odvary či horkovodními extrakty je tedy postupné uvolňování účinných látek při maceraci v 50% alkoholu mnohem intenzivnější. Tinktury mají dále tu výhodu, že při jejich užívání dochází k uvolňování účinných látek již v dutině ústní, čímž se zvyšuje jejich účinnost.

Nyní si už ale pojďme některé z bylinných tinktur YaoMedica blíže představit.

Bílý zámotekLabutí šíjeV tomto téměř letním období, kdy býváme často vystavováni velkým teplotním rozdílům, způsobeným střídavě pobytem na slunci a v klimatizovaných prostorech, může být nápomocná tinktura Bílý zámotek, určená na postižení krku Feng Du Re (větrným horkým toxinem). Tato tinktura je vhodná u různých Fu Xie (skrytých patogenů), které mají tendenci se usazovat hlavně v oblasti krku a hlavy. Díky lopuchu dále podporuje normální funkce horních cest dýchacích a imunitu.

Od bolestí spojených se zablokovanou krční páteří vám může pomoci tinktura pojmenovaná Labutí šíje, která uvolňuje Xue Yu (krevní stáze) v oblasti krční páteře a díky andělice udržuje normální stav kloubů a kostí.

Pročištění sýpkyUvolnění opory

Podobně vám uleví od bolesti i tinktura Uvolnění opory, určená k uvolnění Yao Tong (energie beder), a která dále rozbíjí Xue Yu (krevní stáze), jež se v oblasti beder mohou hromadit hlavně kvůli přílišnému zatěžování či nevhodným pohybovým návykům.

Pro podporu dobrého trávení můžete vyzkoušet tinkturu Pročištění sýpky, která rovněž povzbuzuje chuť k jídlu. Díky hlohu také podporuje normální funkce střevního traktu a z pohledu čínské medicíny posiluje Pi Qi (energii sleziny), která je zodpovědná za trávicí proces, za přeměnu potravy na energii Qi a krev.

HericiumPůlnoční klidUniverzální tinkturou, jež podle čínské medicíny působí na všechny orgánové soustavy, je tinktura Hericium. Ta pročišťuje Wei Re (horko v žaludku), harmonizuje Wei (žaludek) a reguluje jeho energii Qi. Doplňuje Pi (slezinu) a napomáhá tak trávení. Rovněž uklidňuje ducha Shen a tím posiluje činnost mozku.

Pro navození klidného spánku je vhodná tinktura Půlnoční klid, vyživující Yin/Xue (Yin/krev) v Gan (játra) a Xin (srdce) a díky klanoprašce podporující mentální pohodu.Čistota perlyCopy císařovny

Mezi tinkturami naleznete i takové, které podporují kvalitu vlasů, jako například Copy císařovny, nebo mají čistící účinek, jako tinktura Čistota perly, jež pročišťuje Du (toxin) a Shi Re (vlhkou horkost) z povrchových vrstev těla hlavně v oblasti obličeje. Název této tinktury je spojen se starou Čínou, kde se prášek z perel používal k projasnění pokožky.

Klidná hladinaPlachá laňČíňané věří, že pokud duše nemá dostatečnou kotvu, tak má tendenci ulétávat. Člověk je pak mentálně neukotvený a lehce rozrušitelný. Přesně proto byla vyrobena tinktura Klidná hladina s výrazným An Shen účinkem, harmonizující duši Shen. Tato směs obsahuje bylinky, které vyživují Xin Xue (krev srdce) a tím dělají kotvu naší duši Shen. 

Pro lidi, kteří se lehce nechají odradit při prvním neúspěchu, a kteří mají nízké sebevědomí, je vhodná tinktura Plachá laň. Tato tinktura posiluje Dan (žlučník) a Xin (srdce), čímž podporuje rozhodnost a zároveň utišuje ducha Shen.

Tinktur z této řady nabízí značka YaoMedica přes stovku, my jsme pro tento článek zvolili některé z těch, které naleznete i na našem e-shopu. Protože nám ale současná legislativa neumožňuje na webových stránkách uvádět více informací o léčivých účincích bylin a hub, více informací získáte z volně dostupných zdrojů informací o houbách a bylinách (herbáře apod.), které regulovány nejsou. Také nás můžete navštívít v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova, kde vám rádi poskytneme bližší informace či dostupné brožury k tinkturám.

Upozornění: Alkoholové bylinné tinktury slouží pouze jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. V případě objevení příznaků jakékoliv nemoci vždy nejprve vyhledejte svého lékaře.


Autorka článku: Gabriela Vlčková

K vytvoření článku byly čerpány informace z brožury Medicinální houby a tinktury, vydané značkou MycoMedica a YaoMedica.