Beltain – keltský svátek lásky

 

S blížícím se závěrem měsíce dubna se pojí jeden z nejkrásnějších keltských svátků a oslav. Svátek Beltain. Tento svátek má hned několik významů. Jednak rozděluje keltský kalendář na letní a zimní část, protože 1. května začíná v tomto kalendáři léto. Dále je důležitý z hlediska hlavní, původní keltské činnosti, kterou bylo pastevectví, protože právě v tento den se prvně vyháněla zvířata z chlévů a stájí na pastviny. A v neposlední řadě je oslavou života a lásky. Podle staré mytologie dochází ke spojení Boha s Bohyní v posvátném svazku. Jde hlavně o svátek plodnosti doprovázený oslavou přírody a přinášení obětí divoké zvěři a přírodním živlům. Nastává čas velkých kouzel, je příznivá doba pro věštění a k vykonávání meditací. Na počest Velké matky a Rohatého boha z krajiny lesa je květen měsícem svobody sexu. V této době se uzavíraly roční sňatky na zkoušku. Samotný svátek se začíná slavit v předvečer 1. května a celý 1. květen. Čas přechodu do fáze léta je za úsvitu. Jinými názvy můžeme tento svátek nazývat Šeříková neděle, Valpuržina noc, Rudemas, 1.máj, Giamonios a Cyntefyn. Mezi tradiční zvyky prováděné 1. května patří kromě milostného namlouvání, trhání květin, věštění, rozdělávání ohňů, nošení zelené barvy, stavění májek a rovněž hodování, při kterém jsou na slavnostní tabuli mléčné pokrmy, sladkosti, ovoce a koláčky. Mezi tradičně pálené vůně patří: kadidlo, růže, hloh, šeřík a vykuřovadlo Beltain.

 

Beltain_clanek

 

 

A nyní na závěr mám pro Vás jeden tradiční recept na nápoj Syllabub mléčný koktejl z ovocného vína. Co budeme na přípravu potřebovat?

 

  • šťávu a strouhanou kůru ze 3 citrónů

  • 1,5 dl sherry

  • 5 lžic cukru

  • 6 dl husté smetany

  • ½ lžičky čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku

  • hoblinky čerstvé citrónové kůry

 

V keramické misce smíchejte citrónovou šťávu, nastrouhanou kůru, sherry a cukr. Přikryjte čistou utěrkou a přibližně hodinu nechejte odstát na chladném místě. Přeceďte nápoj do jiné misky a přidejte smetanu. Šlehejte kovovou metličkou tak dlouho, dokud smetana nezačne houstnout a tvořit cestičky. Pak nalijte Syllabub do dezertních skleniček a nejméně na 2 hodiny dejte do ledničky. Před podáváním posypte každou porci špetkou muškátového oříšku a ozdobte hoblinkou citrónové kůry... A teď nám všem připíjím na lásku a na zdraví!

 


Autorka článku: Jana Hrušková

K vytvoření tohoto článku byly použity informace z knihy Keltská lidová kuchyně od Joanne Asalové

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení