Beltain – keltský svátek lásky

 

S blížícím se závěrem měsíce dubna se pojí jeden z nejkrásnějších keltských svátků a oslav. Svátek Beltain. Tento svátek má hned několik významů. Jednak rozděluje keltský kalendář na letní a zimní část, protože 1. května začíná v tomto kalendáři léto. Dále je důležitý z hlediska hlavní, původní keltské činnosti, kterou bylo pastevectví, protože právě v tento den se prvně vyháněla zvířata z chlévů a stájí na pastviny. A v neposlední řadě je oslavou života a lásky. Podle staré mytologie dochází ke spojení Boha s Bohyní v posvátném svazku. Jde hlavně o svátek plodnosti doprovázený oslavou přírody a přinášení obětí divoké zvěři a přírodním živlům. Nastává čas velkých kouzel, je příznivá doba pro věštění a k vykonávání meditací. Na počest Velké matky a Rohatého boha z krajiny lesa je květen měsícem svobody sexu. V této době se uzavíraly roční sňatky na zkoušku. Samotný svátek se začíná slavit v předvečer 1. května a celý 1. květen. Čas přechodu do fáze léta je za úsvitu. Jinými názvy můžeme tento svátek nazývat Šeříková neděle, Valpuržina noc, Rudemas, 1.máj, Giamonios a Cyntefyn. Mezi tradiční zvyky prováděné 1. května patří kromě milostného namlouvání, trhání květin, věštění, rozdělávání ohňů, nošení zelené barvy, stavění májek a rovněž hodování, při kterém jsou na slavnostní tabuli mléčné pokrmy, sladkosti, ovoce a koláčky. Mezi tradičně pálené vůně patří: kadidlo, růže, hloh, šeřík a vykuřovadlo Beltain.

 

Beltain_clanek

 

 

A nyní na závěr mám pro Vás jeden tradiční recept na nápoj Syllabub mléčný koktejl z ovocného vína. Co budeme na přípravu potřebovat?

 

  • šťávu a strouhanou kůru ze 3 citrónů

  • 1,5 dl sherry

  • 5 lžic cukru

  • 6 dl husté smetany

  • ½ lžičky čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku

  • hoblinky čerstvé citrónové kůry

 

V keramické misce smíchejte citrónovou šťávu, nastrouhanou kůru, sherry a cukr. Přikryjte čistou utěrkou a přibližně hodinu nechejte odstát na chladném místě. Přeceďte nápoj do jiné misky a přidejte smetanu. Šlehejte kovovou metličkou tak dlouho, dokud smetana nezačne houstnout a tvořit cestičky. Pak nalijte Syllabub do dezertních skleniček a nejméně na 2 hodiny dejte do ledničky. Před podáváním posypte každou porci špetkou muškátového oříšku a ozdobte hoblinkou citrónové kůry... A teď nám všem připíjím na lásku a na zdraví!

 


Autorka článku: Jana Hrušková

K vytvoření tohoto článku byly použity informace z knihy Keltská lidová kuchyně od Joanne Asalové