Slunce, léto a tradice: Oslavy a rituály z celého světa

Léto je období plné života, tepla a radosti. Slunce dosahuje svého vrcholuMessenger_creation_58a10c17-3dc9-4d12-8b05-6dd1c256cfc5, dny jsou nejdelší v roce a příroda září ve své plné kráse. Po celém světě lidé slaví tento čas rozmanitými tradicemi, rituály a svátky, které oslavují slunce, teplo a vše, co léto přináší. Pojďme se společně podívat na některé z nejzajímavějších letních oslav a zvyků, které nám nabízí světová kultura.

Japonsko: Tanabata
Tanabata, neboli "Festival hvězd", se v Japonsku slaví v červenci nebo srpnu, v závislosti na regionu. Tento festival je inspirován starou čínskou legendou o dvou hvězdách, Altairu a Veze, které jsou oddělené Mléčnou dráhou a mohou se setkat pouze jednou za rok. Lidé píší své přání na barevné papírky a věší je na bambusové větve, které pak vystavují doma nebo v chrámech. Tanabata je oslavou lásky a naděje, plná barevných dekorací a pouličních slavností.

Španělsko: La Tomatinaimage-133
V městečku Buñol ve Španělsku se každoročně v srpnu koná jeden z nejneobvyklejších festivalů na světě – La Tomatina. Tento rajčatový boj začal jako nevinná zábava v roce 1945 a postupně se proměnil v oficiální událost, která přitahuje tisíce lidí z celého světa. Účastníci po sobě házejí rajčaty v obrovské bitvě, která trvá asi hodinu. Po skončení boje následuje očista v místní řece a ulice jsou spláchnuty vodou. La Tomatina je nejen veselou a chaotickou oslavou léta, ale také příležitostí k uvolnění a zábavě.

Švédsko: MidsommarMessenger_creation_5dd92e37-6759-4d93-9c65-679bf79b44ec
Švédský Midsommar, neboli letní slunovrat, je jedním z nejdůležitějších svátků v zemi. Slaví se kolem 24. června, kdy je den nejdelší. Lidé tančí kolem ozdobené májky, zpívají tradiční písně a nosí květinové věnce. Hlavní částí oslav je společná hostina, kde nechybí nové brambory, sleď, jahody a samozřejmě švédská pálenka. Midsommar je časem radosti, přírody a rodiny, kdy si lidé užívají dlouhé letní dny a magickou atmosféru slunovratu.

Indie: Ratha Yatra
V indickém městě Puri se v červenci koná jeden z největších a nejbarevnějších festivalů – Ratha Yatra, neboli Festival vozů. Tento hinduistický Messenger_creation_80afd41e-b53f-4791-82a0-4b3c49109e7csvátek je zasvěcen bohu Jagannathovi, jeho bratrovi Balabhadrovi a sestře Subhadře. Obrovské zdobené vozy s těmito božstvy jsou taženy ulicemi města, za účasti tisíců věřících. Lidé věří, že účast na Ratha Yatra jim přinese požehnání a duchovní očistu. Festival je oslavou oddanosti, víry a bohaté indické kultury.

Brazílie: Festa Junina
Během června se v Brazílii slaví Festa Junina, tradiční svátek na počest svatých Jana, Petra a Antonína. Oslavy jsou plnMessenger_creation_65fedbcc-671e-4fb0-858e-b5c5c588427aé tance, hudby, ohňů a typických brazilských jídel. Lidé se oblékají do tradičních venkovských kostýmů, tančí quadrilhu a připravují typické pokrmy jako je canjica (kukuřičná kaše) a pamonha (kukuřičný koláč). Festa Junina je nejen oslavou svatých, ale také venkovského způsobu života a brazilské kultury.

Itálie: Ferragosto
V Itálii se 15. srpna slaví Ferragosto, státní svátek, který má své kořeny v římských dobách. Původně byl tento den zasvěcen bohu ohně a země, Vulcanovi. Dnes je Ferragosto dnem, kdy si Italové užívají dovolenou, setkávají se s rodinou a přáteli, pořádají pikniky a plážové oslavy. Mnoho lidí cestuje k moři nebo do hor, aby si užili volný čas. Večer často Messenger_creation_c66f7b16-9b24-4818-9e89-07da989046e3vrcholí ohňostroji a pouličními slavnostmi. Ferragosto je symbolem odpočinku a radosti z léta.

Indonésie: Galungan
Galungan je významný hinduistický svátek slavený na Bali, který se koná každých 210 dní podle balijského kalendáře Pawukon. Tento svátek oslavuje vítězství dharmy (řádu a ctnosti) nad adharma (chaosem a zlem). Během Galunganu jsou domy a chrámy ozdobeny vysokými bambusovými tyčemi nazývanými penjor, které jsou zdobeny plody, rýží a květinami. Messenger_creation_8498bba4-6aea-42c2-ab05-53e8d1544a7cRodiny navštěvují chrámy a obětují dary bohům a duchům předků. Svátek trvá deset dní a končí oslavou Kuningan, kdy duchové předků znovu stoupají do nebe.

Peru: Inti Raymi
Inti Raymi, neboli "Festival slunce", je starověký incký svátek, který se slaví 24. června v peruánském městě Cusco. Tento festival, který se koná v době zimního slunovratu na jižní polokouli, je poctou slunečnímu bohu Intimu, hlavnímu boMessenger_creation_3a3caf84-cf0a-49cc-a838-8291a1a0b81džstvu Inků. Oslavy zahrnují rekonstruované incké rituály, tanec, hudbu a průvody v tradičních kostýmech. Inti Raymi přitahuje tisíce turistů a je jednou z největších a nejvýznamnějších kulturních událostí v Peru.

Ať už jste na dovolené letos byli, nebo se na ni teprve chystáte, doufáme, že jste si tuhle Džoudyho "Cestu kolem světa za 8 minut"😁 užili a dozvěděli se něco nového! A jelikož z každé takové cesty je fajn dovézt si nějaký ten "suvenýr", u Džoudyho najdete i spoustu cizokrajných zajímavostí z výše uvedených zemí, podívejte se!

🎋☀️🎉


Autorka článku: Gabriela Vlčková

K vytvoření článku byly čerpány informace z volně dostupných zdrojů na internetu.