Zdraví z pohledu čínské medicíny - 8. díl: Srpen a termoregulace

Základem pevného zdraví dle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech (systémech) z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či systémy posílit. Měsíc srpen vládne termoregulaci aneb tzv. trojitému ohřívači (zářiči).


Termoregulace (trojitý ohřívač)

InShot_20230519_122335244Srpen je obdobím, kdy stále vládne element ohně, ale vládu bude postupně přebírat element země, a ohnivou červenou barvu tak začnou střídat odstíny zemitější. Měsíci srpnu patří z hlediska čínské medicíny termoregulace neboli tzv. tři ohřívače. I přesto, že se nejedná o orgán jako takový, na první pohled se může zdát, že nepotřebuje nikterak významnou péči. Opak je však pravdou. Tři ohřívače představují proudy energie v nás, které jsou vysílány do jednotlivých orgánů. A právě skrze orgány bychom měli energii posilovat, abychom lépe zvládli podzimní a zimní období. Tekutiny, stravu i vzduch, které do těla dostaneme, orgány přemění v esenci. Tato esence tvoří základ pro další tvorbu čchi, krve a tělesných tekutin. Pokud je trojitý ohřívač průchodný, umožňuje energii prostupovat celým tělem. Tři ohřívače jsou rozlišovány na horní, střední a dolní a čínská medicína o nich hlásá: "Horní ohřívač je jako mlha, střední je jako mokřina a dolní je jako kanál."

Horní ohřívač podporuje funkci srdce a plic, setkává se zde čchi s energiemi získanými pomocí dechu. Střední ohřívač získává čchi a základní složky z potravy a souvisí s procesy spojenými s činností sleziny, žaludku, jater a žlučníku. Dolní ohřívač je funkčně spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem a reguluje vylučování zbytků látkové výměny. Ukládá se zde základní oheň celého těla. Pojďme se však na charakteristiky jednotlivých ohřívačů podívat blíže

Horní ohřívač - mlha
Nachází se mezi klíční a hrudní kostí a zasahuje až k bránici. Souvisí především s činností plic a srdce, podílí se na rozptylování ochranné čchi z plic na povrch těla, a tedy i na jeho zateplování, a dále na rozvodu vyživující čchi. Číňané této energii říkají „mlha“, neboť stejně jako mlha tato čchi padá zeshora do celého organismu a prostupuje jím. Aby horní ohřívač mohl čchi ze sebe vysílat do celého organismu, musí ji nejprve přijmout. K tomu mu slouží čchi, která vzniká ze sleziny a žaludku poté, co ji tyto orgány přemění z potravy.  Energie žaludku ji následně pošle nahoru, kde jí plíce dodají vzduch, srdce poskytne červené krevní barvivo a tím vznikne krev. Ta se potom skrze plíce dostane do cév, aby mohla kolovat a vyživit celý organismus.

Střední ohřívač - mokřaď
Začíná v žaludku a bránici a končí v oblasti pupíku, ale vystupuje až po čchi horního ohřívače. Souvisí s trávicími procesy spojenými s činností sleziny, žaludku, ale i jater a žlučníku. Čchi středního ohřívače podporuje obnovování, tvorbu a rozvádění čchi a krve (zažíváním trávené potravy). V této oblasti je počátečně oddělováno čisté a dále použitelné (esence stravy stoupá vzhůru) od nečistého a již nepotřebného (zbytky stravy klesají dolů). Číňané jej nazývají mokřaď (bažina) právě proto, že zde se zkonzumovaná strava rozkládá a proměňuje. Řídí tedy přeměňování. Proto je tak důležité dbát na správné trávení a pečovat o naši slezinu.

Dolní ohřívač - kanál
Nachází se v oblasti pupíku a sahá až po kostrč. Je funkčně spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem. Napomáhá dalšímu oddělování čistého od nečistého tím, že se tvoří konečné odpadní produkty jako moč a stolice. Podílí se také na jejich posouvání směrem dolů a na následném vylučování. Dolní ohřívač je proto přirovnáván ke kanálu a lze tedy říci, že řídí vylučování.


Nerovnováha trojitého ohřívače

Trojitý ohřívač je sice nehmotný, ale narušení jeho funkce může vést k četným zdravotním potížím. Protože podporuje rozvádění čchi a přepravu tekutin po celém těle, nerovnováha u jednoho z ohřívačů může mít nejčastěji podobu vody. To znamená, že se může projevovat stagnací čchi a tekutin. Z fyzických obtíží se obvykle vyskytují měkké vodnatelné opuchliny, nadýmání, pocity plnosti. Mohou se ale také objevit poruchy, které souvisí přímo s příslušnými orgány. Např. onemocnění horního ohřívače bývá často provázeno kašlem, pocity dušnosti a ovlivňuje funkci plic a srdce. Poruchy středního ohřívače často vedou k potížím se zažívacím traktem, nadýmání a zácpě (při horkosti), špatnému trávení, kručení ve střevech, nadýmání břicha, průjmům (při chladu) a přenášejí se zejména na činnost sleziny a žaludku. Jestliže není v pořádku dolní ohřívač, je negativně ovlivňena hlavně funkce ledvin, střev a močového měchýře. Při horkosti dochází k zácpám, potížím s močením, zástavě močení, v moči se může objevit i krev. Při chladu nebo prázdnotě se objevují naopak příliš časté močení, pomočování nebo průjmy. Vzhledem k těsné funkční spojitosti všech ohřívačů s orgány se při léčení většinou postupuje tak, že se nejdříve působí na příslušné orgány.


Pět tipů a rad pro posílení trojitého ohřívače

1) Upravte jídelníček a zařaďte vhodné potraviny pro správnou termoregulacishutterstock_180007778

Stravování a způsob výživy hraje pro správnou funkci trojitého ohřívače a energetickou rovnováhu klíčovou roli. Je potřeba vyživit celé tělo a podpořit krevní oběh, aby mohla čchi správně proudit. Protože potraviny mají určitou povahu - termickou povahu, směrové působení a chuť, měly by se stravovací zvyklosti a volba potravin vždy přizpůsobit ročnímu období. Na podzim a v zimě, kdy je důležité teplo, jsme mohli jíst převážně potraviny prohřívacího charakteru. Zatímco nyní v létě je vhodnější lehčí a méně tepelně zpracovaná strava, tudíž si můžeme dopřát více osvěžujících a ochlazujících potravin. U Číňanů platí tato zásada: Čím je venkovní teplota nižší, tím teplejší je jídlo. Čím je venkovní teplota vyšší, tím je jídlo studenější a chladnější. Ale i zde je třeba dávat pozor na ledové nápoje a potraviny (zmrzlině je lepší se vyhnout). V teplých dnech bychom měli omezit maso - právě pro jeho teplou povahu se více hodí jej konzumovat v chladných dnech, kdy nám dodá dostatek potřebné energie a tepla. 

V teplých dnech je nejvhodnější do jídelníčku zařadit potraviny jak neutrálního, tak chladného charakteru. Z neutrálních jsou vhodné hrách, čočka, fazole adzuki, cizrna, sója, kukuřice, celozrnná rýže, brambory, mrkev, olivy, paprika, polníček, dýňová semínka a ořechy. Osvěžující účinky mají především potraviny jako tofu, fazole mungo, artyčoky, avokádo, brokolice, řapíkatý celer, celer, cuketa, čekanka, chřest, kapusta, okurka, rajče, ředkvička, špenát, štěrbák, kysané zelí, žampiony, angrešt, banány, brusinky, citrony, pomeranč, grep, hrušky, jablka, jahody, kiwi, mango, melouny, papája a rybíz. Nejen, že ochlazují, ale obsahují mnoho vitamínů, které podporují krvetvorbu a správný krevní oběh.

Nezapomínejte také na dostatek tekutin a dbejte na pitný režim, neboť naše tělo v létě ztrácí více vody. Nejvhodnější je čistá voda, voda s bylinkami (máta, chryzantéma) či s citronem a bílý čaj. Pro osvěžení určitě doporučujeme zvolit zelené čaje, zejména japonské jako např. Sencha, Gyuokuro nebo Hojicha, neboť mají chladnou povahu.

Můžeme doporučit i několik knižních publikací, kde naleznete mnoho inspirace a rad, jak se stravovat, např. Jídlo jako lék podle čínské medicíny, Čínská holistická medicína v běžném životě, Využití tradiční čínské medicíny v péči o emoční zdraví, Čínský systém léčby potravinami.

2) Bylinky a kořeníIMG_20230522_084019

Příroda v sobě ukrývá mnoho darů prospěšných našemu zdraví. Správnou činnost trojitého ohřívače a zároveň orgánů, které s jeho funkcí úzce souvisí (zejména s činností jater a imunitního, trávicího a lymfatického systému), je vhodné podpořit bylinnými tinkturami, např. Otoky, Játra a žlučník, Lymfa, Imunita, Vilcacora, Kurkuma nebo bylinnými čaji, např. čaj z máty, kopřivy, smetánky, chryzantémy). Nabídnout můžeme také himalájské čaje NAGARA, TRIPHALA, VYANA, VARUNA nebo KLAMEGHA. Z koření můžete v případě chladných dnů pro podporu prvku oheň využít zázvor, který prokrvuje orgány a zároveň posiluje imunitní systém, kayenský pepř povzbuzující srdce, krevní oběh a trávení, rozmarýn, majoránku, kmín, fenykl, kurkumu nebo skořici.

3) Aromaterapie

Prospěšné nám mohou být takSattvaé esenciální oleje bylin s harmonizujícími účinky. Např. cypřiš reguluje krevní oběh a pomáhá při křečích (i menstruačních), zároveň posiluje duši a čchi, uvolňuje dech a pomáhá nám zbavovat se starého, aby nové mohlo dovnitř. Pomáhá tělu zbavit se toxických látek, působí proti depresím, které mohou být způsobeny utlačováním od jiných lidí. V horkých dnech mají příznivý účinek oleje ochlazující povahy jako jsou máta, citron, levandule. Vhodná jsou také vykuřovadla jako Borneol nebo Máta peprná. Naopak v pozdějších srpnových dnech se začíná mírně ochlazovat, a tak můžeme cítit potřebu prohřát se. Z prohřívacích éterických olejů mohou být prospěšné zázvor, kasie nebo skořice.

Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně.

4) Cvičení - Čchi-kung

Velmi vhodným cvičením pro zprůchodnění trojitého ohřívače je čchi-kung. Pod správným vedením a pečlivým cvičením dokáže energetické dráhy opět uvést do provozu a odstranit z nich blokády a stagnace. Toto starodávné čínské cvičení je tolik účinné právě proto, že harmonizuje energetický systém těla, a vede tak k psychickému i fyzickému zdraví. Jeho pomocí lze dosáhnout zklidnění těla i mysli, zvýšení odolnosti vůči stresu, zlepšení paměti, koncentrace, intuice a komunikačních schopností. Součástí cvičení jsou nejen pohybová cvičení, ale také meditace a dechová cvičení, která mají vyrovnávat proudění čchi v těle. Čchi-kung může cvičit každý, ať už je muž nebo žena, mladý nebo starý, bez ohledu na zdravotní stav a kondici. Z knižních titulů, kde se o čchi-kungu můžete dovědět více, doporučujeme Čchi-kung, Prstový čchi-kung, Čchi-kung jednoduše, Čchi-kung létající jeřáb, Čchi-kung - cesta ke zdraví a dlouhověkosti.

5) Čerpejte energii z přírody a eliminujte stres

Vzhledem k tomu, že trojitý ohřívač velmi úzce souvisí s funkcí žláz s vnitřní sekrecí (hypotalamus a hypofýza řídí ostatní žlázy s vnitřní sekrecí), je potřeba se zaměřit i na tuto oblast. Tyto žlázy ovlivňují také naši náladu, neboť vyplavují tzv. hormony štěstí. Určitě si všichni vzpomeneme, jak uvolněně, příjemně a vesele se cítíme u vody, na louce, v lese nebo na procházce přírodou. Stejně tak mnoho energie můžeme načerpat ze sluníčka. Často jen stačí zajít na své oblíbené místo a jen tak relaxovat, s každým nádechem postupně sladit rytmus přírody a ten náš, propojit se s přírodou. Všechny starosti, strachy a nezpracované emoce se v tu chvíli mohou rozplynout a často se i mnoho věcí samo vyřeší.

To, jestli se cítíme šťastní, také ovlivňuje míra stresu, ve kterém se nacházíme. Ač se to možná nezdá, nejvíce stresem trpí štítná žláza (řízena hypofýzou), která citlivě reaguje na úbytek energie. Pokud vás trápí obtíže spojené se štítnou žlázou, právě teď je ta nejvhodnější doba, kdy jí pomoci. Jednoznačně jí prospěje pravidelná masáž krku (od brady ke klíční kosti) nebo dechové meditace s vizualizací čištění krční oblasti. A pokud rádi zpíváte, směle do toho! Zpíváním totiž rozvibrujete energii krční čakry a harmonizujete ji tak. Vhodné je také užívání tinktury z aronie (černý jeřáb), která má schopnosti regulovat její činnost, ať už se jedná o sníženou nebo zvýšenou funkci.

Takže radujte se, zpívejte, tančete v přírodě a nejen vaše štítná žláza vám bude vděčná.

IMG_20230522_085348 (2)


 Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci září a slezině a slinivce.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.


 

Autorka článku: Lucie Kloboučková
K vytvoření článku byly informace čerpány z knih Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová a Tajemství trojitého ohřívače (2018) - P. A. Barmet