Uzemňování, aneb léčivý potenciál Země

Vybavujete si ten příjemný pocit, když si v létě sednete na lavičku v parku, vyzujete se z bot a zaboříte chodidla do měkké chladivé trávy? Zaposloucháte se do zpěvu ptáků, necháte na sebe dopadat hřejivé sluneční paprsky a vnímáte, jak k vám lehký vánek přináší sladkou vůni květin... Najednou jako byste pookřáli...cítíte se lépe, odpočatí, klidnější, vyrovnanější...aniž byste si možná uvědomovali, že tomuto stavu napomohlo právě ono fyzické propojení se Zemí.

shutterstock_412683298

Naši předkové se od dávných věků zcela přirozeně řídili cykly a rytmy Země. Vyvíjeli se spojeni s její energií a po staletí žili ve velmi úzkém vztahu s přírodou, neboť Matka Země pro ně byla posvátná. Lidé chodili naboso v trávě, spali pod širým nebem, pracovali na poli či zahradě s rukama v hlíně a mohli bychom říci, že ani nevěděli, že povrch Země obsahuje přirozenou léčivou energii...ale opravdu nevěděli? Zřejmě bychom se velice mýlili, kdybychom tvrdili, že to, co nám dnes dokládají vědecké studie, tedy že kontakt našeho těla se Zemí má pro nás pozitivní vliv, naši předkové nevěděli už dávno. Vědomosti nekonečného léčivého spojení se Zemí a přírodou se totiž předávaly po generace, vždyť i naše babičky doporučovaly bosé brouzdání ranní rosou.

A přesto...dnes žijeme od Země izolovaní, spíme na postelích, nosíme ponožky a boty s gumovou podrážkou, která zabraňuje kontaktu s jemnou energií Země. V bytech a domech máme plovoucí podlahy či umělé koberce, které izolují. Žijeme v moderním světě, ale „díky“ civilizačním vymoženostem jsme z velké části ztratili přirozené spojení s prvotním zdrojem energie, která nás vyživuje. Dokonce jsme v civilizační oddělenosti od přírody došli tak daleko, že se po většinu svého volného času vystavujeme účinkům vysokofrekvenčních elektrických polí z WiFi, mobilních telefonů a podobně, v důsledku čehož vzniká v našich tělech napětí a disharmonie. Od toho si ale můžeme velmi jednoduše a přirozeně pomoci, a to uzemňováním.

Pokud uzemňování znáte či pravidelmě praktikujete, můžete brát tento článek jako malou připomínku toho, abyste se zase brzy napojili. Pokud neznáte, nebo jste o něm možná někdy slyšeli, hned si vysvětlíme, o co se jedná. Uzemnění (anglicky „earthing“ či „grounding“) je léčivá či harmonizační metoda, která využívá spojení lidského těla s povrchovou eshutterstock_418781818nergií Země. Je to bezúsilný proces, který napojuje naše tělo na jemné elektrické pole Země vždy, když jsme v kontaktu se zemí, například bosí venku na trávě, čímž se přirozeně uvolňuje napětí a zmírňuje bolest. Spojení se Zemí by se tedy dalo považovat za „restart fyziologické základny těla“, aby obnovovalo a regenerovalo samo sebe.

Jak již bylo řečeno, hluboký vliv uzemnění má silný zklidňující a harmonizační účinek na naše fyzické, mentální a emocionální tělo. Pomáhá předcházet i ulevovat zdravotním obtížím, zmírňuje či odstraňuje chronickou bolest, snižuje stres a svalové napětí, tlumí příčiny zánětů a posiluje imunitní systém. Mezi další přínosy patří například zlepšení krevního oběhu, urychlování hojení ran a zotavení se z nemocí, zlepšení spánku či ochrana před elektrosmogem.

Dalo by se říci, že planeta Země je obří baterie, která je neustále dobíjena slunečním zářením, blesky a teplem ze svého jádra, a je dokázáno, že má díky atmosféře a slunečním paprskům negativní elektrický náboj. Při kontaktu se Zemí pak dochází k přirozenému přenosu klidné zemské energie na jakýkoliv vodivý předmět, ať už je to kovová tyč, drát, strom, rostlina nebo zvíře...zkátka, všechno se uzemní. A protože jsou naše těla z velké části tvořena z vody a jsou tedy vodivá, tento přímý dotek nás spojuje se Zemí a uzemňuje také. Pokud si tedy stoupneme bosými chodidly na zem, našemu tělu jsou při uzemnění dodávány negativně nabité volné elektrony, které jsou v hojném množství přítomny na povrchu Země. To způsobí, že se tělo okamžitě vyrovná na stejnou energetickou uroveň, jakou má Země.shutterstock_165068531

Proč tedy léčivého potenciálu, který nám Země nabízí, nevyužívat vědoměji? Tím spíše, když vše, co „musíme“ udělat, je napojit se, navíc samými příjemnými činnostmi. Zacvičte si jógu na zahradě či v parku, choďte bosky v písku a v trávě. Když je navíc tráva vlhká a mokrá, vodivost se zvyšuje. Avšak ještě silnějšího účinku propojení se Zemí dosáhnete při brouzdání v potůčku či plavání v moři. Zkrátka dělejte co vás baví a co je vám příjemné a sami brzy pocítíte, jaký má Země konejšivý účinek.

Samozřejmě ne vždy je možné se takto uzemňovat, proto se se zemskou energií můžete spojit také pomocí náhražek bosonohého chození. Mezi ně patří například uzemňovací podložky, prostěradla, povlečení, náramky či náplasti, které se jednoduše napojí na energii Země a poskytnou vám uzemnění ve spánku, ale i během dne při práci či relaxaci.

Spojení se Zemí poskytuje cestu zpět k lepšímu zdraví a navrací nám přirozený zdroj energie, který nám někdy chyběl i dlouhá léta, tím spíše v současné zrychlené době plné stresu a chronických onemocnění. Kromě toho, že je uzemňování příjemné a pohodlné, nám také nabízí cestu zpátky k nám samotným. Už jen tím, že vědoměji dýcháme, vědoměji se uvolňujeme a vědoměji navazujeme kontakt se Zemí, s čímž nám může pomoci i vizualizace, pokud zrovna nemůžeme být někde venku, jak bychom si přáli. Především ale pečujeme o sebe samé a aktivně proměňujeme a utváříme svůj život k lepšímu. Navíc svou vlastní uzeměností a vyrovnaností přispíváme ke zvyšování vibrací celé planety Země.


Autorka článku: Gabriela Vlčková

K vytvoření článku byly čerpány informace z časopisu ReGeNeRaCe, Ročník XXX, Červen 2022 a z volně dostupných zdrojů na internetu.