Kyvadlo jako prodloužená ruka našeho podvědomí

Na první pohled může působit až magicky, obzvlášť pokud tento předmět vidíte v rukách léčitele, senzibila, či kartářky. Aby také ne, když jeho schopností odpovídat na otázky využívali lidé po celá tisíciletí. Pohyb tohoto předmětu nám totiž může dát odpovědi na otázky v situacích, kdy se nedokážeme sami rozhodnout, může nám ukázat směr či cestu, pomoci urovnat si myšlenky a dodat energii, nebo nám dokonce může pomoci najít ztracené věci. Jeho pomoc je vítána všude tam, kde potřebujeme rychlou, stručnou a jednoznačnou odpověď. Ano, řeč je o kyvadlu, prodloužené ruce našeho podvědomí. Jedná se o předmět visící na provázku, řetízku či šňůrce, jehož nejnižší konec bývá zakončen hrotem. Takovéto kyvadlo může být vyrobeno z drahých kamenů, krystalů, kovů, ale i ze dřeva nebo třeba ze zvířecích kostí.

Kyvadlo úvodníPůvod kyvadla není zcela jasný. Nejčastěji se uvádí, že prvním člověkem, který kyvadlo detailně popsal, byl římský historik Ammianus Marcellinus již ve 4. stol. n. l. V jednom ze svých děl tehdy vylíčil osud skupiny zatčených konspirátorů. Doznání jednoho z nich hovořilo o knězi, který držel prsten zavěšený na tenkém vlákně nad okrouhlou mísou, po jejímž okraji byla rozmístěna písmena abecedy, a měl přinášet zprávy. Ve starověké Číně kyvadlo údajně sloužilo k zapuzování zlých duchů a ke zjišťování odkud přišli. Starověkým Egypťanům zase pomáhalo nalézat nejlepší půdu pro osev a někteří mořeplavci kyvadlo používali k určení směru, kam se vydat lovit ryby. Později s kyvadlem pracovalo i mnoho známých vědců, například toskánský astronom a fyzik Galileo Galilei, či francouzský fyzik a přírodovědec Jean Bernard Léon Foucalt, jemuž se pomocí experimentů s kyvadlem podařilo prokázat rotaci Země kolem vlastní osy. 

Co vše je tedy v moci tohoto malého předmětu, který nás i dnes fascinuje přesností svých odpovědí? Jak již bylo řečeno, kyvadlo nám může být spolehlivým pomocníkem při získávání odpovědí na nejrůznější otázky. My se ptáme a kyvadlo jemně reaguje na pohyb ruky a poskytuje nám odpovědi formou pohybové energie. Je to však naše intuice, která otázku přijímá. Kyvadlo je pouze zesilovačem vyjadřujícím vnímání osoby, která s kyvadlem pracuje. Dalo by se tedy říci, že kyvadlo je nástroj sloužící k rozšíření naší intuice, neboť se používá k získání přístupu k informacím, které existují na podvědomé úrovni vnitřního bytí. Jinými slovy, kyvadlo pouze umožňuje fyzicky vidět to, co intuice už dávno ví.

Pokud byste i vy začali s kyvadlem rádi pracovat, v tomto článku se dočtete vše, co pro začátek potřebujete vědět. Možná jste kyvadlo dostali jako dárek nebo zdělili po babičce, nejčastěji si ale kyvadlo pořizujeme tehdy, kdy hledáme nové způsoby, jak vykládat blízkou budoucnost, nebo máme pocit, že nastal ten správný čas. Pokud se chystáte jít kyvadla nejprve obhlédnout a vybírat až na místě, může se stát, že pro jejich krásu a různé tvary, materiály a zajímavá zbarvení nebudete vědět, pro které se rozhodnout. V tomto případě doporučujeme naslouchat svému vnitřnímu hlasu, čili dát na intuici, to je při výběru to nejdůležitější. Především byste se s kyvadlem měli cítít dobře a důvěřovat mu, mělo by vám skvěle padnout do ruky a celkově byste spolu měli souznít. Vyberte si proto takové kyvadlo, které vás okouzlí a nadchne a se kterým budete mít pocit, jako by bylo stvořené přímo pro vás. 

Velmi pravděpodobně vám padne pohled na některé konkrétní kyvadlo okamžitě, a přestože se budete dívat i po ostatních, budete mít nutkání se k tomuto konkrétnímu neustále vracet. To je přesně to, které se dožaduje vaší pozornosti, a to i přesto, že jste si možná původně chtěli pořídit kyvadlo z ametystu a teď na vás „křičí“ obsidián na stříbInShot_20230731_103249369rném řertízku či mosazný kužel. Zkuste proto s takovým kyvadlem provést menší rituál a naladit se na něj. Vezměte kyvadlo do levé ruky (neboť je blíž k vašemu srdci) a nechte promluvit svou i jeho energii. Možná ucítíte, jak vás hřeje, jemně brní a je vám v ruce příjemné. Nikam nespěchejte a dejte si na čas. Pokud jste praváci, uchopte poté kyvadlo do pravé ruky, konec řetízku držte mezi palcem a ukazováčkem a ptejte se, jak bude vypadat odpověď „ano“, „ne“ a „nevím“. Jakmile budete znát tyto základní informace, zeptejte se, zda je vhodné pro vaši spolupráci a je pro vás tím pravým pomocníkem. Pokud bude odpoveď kladná, rozhodně z obchodu neodcházejte bez něj, pravděpodobně by vás ani odejit nenechalo, nebo byste se pro něj nakonec stejně vrátili. Pokud bude odpověď záporná, vybírejte dál, dokud nenajdete to, se kterým budete mít pocit, že je vám souzeno, a se kterým bude následná práce radostí. 

Tento rituál můžete samozřejmě provést až v pohodlí domova a v prostředí, které důvěrně znáte, kde se cítíte dobře. Než začnete kyvadlo používat, doporučujeme ho nejprve očistit od všech nežádoucích energií. Nejlepší metodou pro čištění kyvadla je forma vykuřování. Kyvadlo položte k vykuřovací misce nebo vonné tyčince a nechte očistný kouř působit na kyvadlo alespoň hodinu. Jakmile bude kyvadlo očištěné, můžete mu začít pokládat otázky. Neexistuje pouze jediný správný návod na to, jak začít s kyvadlem pracovat, každý si musí sám přijít na to, co jemu osobně bude nejlépe vyhovovat a jak mu jeho kyvadlo odpovídá. Je však nezbytné, aby se kyvadlo mohlo volně pohybovat, to znamená, že řetízek kyvadla by měl být natolik dlouhý, aby se mohlo kyvadlo vychýlit. Pevně, avšak uvolněně, jej držte mezi palcem a ukazováčkem a nechte ho viset. Pro větší pohodlí si můžete opřít loket o stůl. Ptejte se kyvadla „Který pohyb znamená ano? Který pohyb znamená ne?“. Nic dalšího dělat nemusíte, pouze pozorujte pohyby kyvadla, vnímejte, jakým způsobem s vámi vaše kyvadlo komunikuje a snažte se vyčíst jeho skrytá poselství. Jakmile budete mít jasno v tom, jak vám kyvadlo odpovídá, můžete se začít ptát na jednoduché otázky, na které již znáte odpověď. Například: „Je nebe modré?“ pro potvrzení pozitivní odpovědi a „Je tráva červená?“ pro potvrzení, jak kyvadlo ukazuje „ne“. Díky takto pokládaným otázkám pochopíte jakým způsobem se máte ptát, abyste získali co nejpřesnější odpovědi. Také můžete umístit kyvadlo nad nějaký předmět a zeptat se na něj. Pokud například položíte na stůl jablko, držte kyvadlo nad ním a zeptejte se „Je tohle jablko?“. Podobným způsobem se zeptejte tak, abyste získali negativní odpověď. Tímto způsobem můžete zjistit význam pohybů kyvadla nad jakýmkoli předmětem. Rovněž může být užitečné si pro některé případy vymezit i pohyb pro odpovědi „možná“, „nevím“, případně „nemám znát odpověď“. Každé kyvadlo je jiné a každé kyvadlo nám dává odpovědi jiným způsobem. Pro správný výklad je tedy potřeba nejprve porozumět vlastnímu kyvadlu.

Podle směru otKyvadlo 5áčení a pohybu kyvadla můžete také vyčíst sílu a druh energie. Čím vyšší kladná energie v místě měření je, tím větší poloměr rotace bude mít kyvadlo ve směru hodinových ručiček. S negativní energií to funguje stejně, pouze na opačnou stranu. Samozřejmě může dojít k situaci, kdy kyvadlo neodpoví, tedy že se neustále točí nebo zastavuje. To může být způsobeno tím, že jste nevhodně formulovali otázku nebo jste se zeptali na něco, na co nemáte znát odpověď. Respektujte to a nikdy se nesnažte kyvadlo vědomě ovlivňovat.

Je také důležité říci, že s kyvadlem byste se měli cítit dobře a uvolněně, protože pokud při práci s ním nedochází k pohodě mysli, není v pohodě ani podvědomí a kyvadlo tudíž nepracuje správně. Proto pokud jste unavení, vystresovaní, nebo vám není dobře ať už po psychické či fyzické stránce, raději se v tu chvíli do práce s kyvadlem nepouštějte. Pokud cítíte jakoukoliv disharmonii či napětí, můžete se pomocí kyvadla sami sebe zeptat, zda se dnes smíte ptát a zda je vaše energie pro práci s kyvadlem dostatečná. Pokud dostanete od kyvadla zápornou odpověď, vaše intuice vám tím dá jasně najevo, abyste pro dnešek kyvadlo raději odložili. K práci se zkuste vrátit třeba druhý den, protože intuici se vyplácí poslechnout. Také nikdy nezapomínejte na základní pravidlo, a to, že dobré přitahuje dobré a špatné logicky zase to špatné. Přistupujte tedy ke kyvadlu vždy s čistým a otevřeným srdcem a dobrými úmysly, pokuste se odpoutat od svého ega, myšlenek a rušivých vlivů. Pokud budete své otázky pokládat proto, že chcete sami sobě nebo druhým pomoci v souladu s nejvyšším dobrem všech, nemůžete tím nikomu ublížit. Je nutné zdůraznit, že kyvadla nikdy nejsou nebezpečná. Nebezpečné mohou být jen a pouze naše úmysly a myšlenky.

Pamatujte také na jedno „sobecké“ pravidlo. Jakmile už své vlastní kyvadlo máte, nikdy ho nikomu nedávejte, nepůjčujte, ani na prohlédnutí, ani na vyzkoušení. Kyvadlo je jen vaše a existuje mezi vámi již propojení a sdílení energií. Pokud by se ho dotýkal někdo jiný, mohlo by dojít k narušení křehké vazby, kterou jste si mezi sebou a svým kyvadlem již vytvořili. Doporučujeme vám, abyste kyvadlo nosili stále u sebe, nejlépe v nějakém pytlíčku nebo krabičce, nebo pro něj našli nějaké speciální místo, které si zcela jistě zaslouží.

Velkou výhodou kyvInShot_20230731_102251272adla je, že se s ním může naučit pracovat téměř každý. Není zapotřebí žádné vzdělání, pouze otevřené srdce a hodně trpělivosti. Je však třeba si uvědomit, že při práci s kyvadlem pracujeme s velmi jemnými energiemi, což v praxi znamená mnoho hodin poctivého tréninku, získávání zkušeností a sebezdokonalování. Mohli bychom zde citovat jedno velmi výstižné přirovnání, a to přirovnání ke sluchu. „Ucho a sluch má každý, ale ne každý má hudební sluch. Kdo má hudební sluch, není ještě hráčem na hudební nástroj a koncertním hudebníkem se člověk může stát až po létech úmorného cvičení těla a vědomí.“ A při práci s kyvadlem platí totéž.

A ještě jeden neméně důležitý tip na závěr. Používejte kyvadlo vždy s rozumem a spoléhejte se vždy na svůj vlastní úsudek. Odpovědi a rady, které vám kyvadlo přinese, berte spíše jako doporučení a nikdy se striktně nedržte toho, co odporuje vašemu zdravému rozumu. Nespoléhejte se na kyvadlo jako na berličku, která vám pomůže vyřešit vaše problémy, ale naopak kyvadlo berte jako jeden ze způsobů, který vás může nasměrovat tím správným směrem. Pokud kyvadlo používáme moudře, můžeme jeho pomocí rozvíjet svou intuici, avšak veškeré naše jednání je jen naší zodpovědností.

Ať je pro vás tedy vaše kyvadlo tím pravým pomocníkem na cestě k rozvíjení vaší intuice.


Autorka článku: Gabriela Vlčková

K vytvoření článku byly čerpány informace z časopisu vitae, červenec/srpen 2023 a z volně dostupných zdrojů na internetu.