40denní velikonoční půst - Podpora správného fungování těla a očista organismu část I

shutterstock_406763602aV našich zemích se jedná o dlouholetou tradici, která se stále dodržovala i když v menší míře, přestože měla a má svůj hluboký smysl a význam. V posledních letech se tento trend pozitivně mění a stále více a více lidí se aktivně připojuje k této tradici. Je to období, kdy dochází k údržbě (očistě) těla, na kterou není během roku tolik času, a navíc v tomto období přichází důležitý bonus - příhodné energie. 40 dní před Velikonocemi se tak stává  ideálním obdobím právě pro tento půst.

Co obnáší? – z hlediska tradic platí v tomto období přísný zákaz konzumování masa, tučných pokrmů a alkoholu. Je to z důvodu, že chceme lépe vnímat energie, které v tomto období přicházejí, a tak musíme být citlivější. Spousta lidí si tento půst sama rozšířila a např. vyloučila ze svého rituálu pití kávy, jedení sladkého, nekouření apod. Bezmasá strava přináší pocit nenasycenosti, a to i přesto, že se dobře najíme. A tak tento stav polosytosti umožňuje lepší vnímání energií a my máme větší rozlišovací schopnost vnámat sami sebe.  

Doporučuje se zařadit do jídelníčku místo masa například luštěniny, zeleninu ve vařeném či v dušeném stavu a kysané zelí. Důležité je ve stravě pro toto období vyloučení všech živočišných tuků kromě mléčných výrobků.

Je vhodné zaměřit se i na podporu očisty těla, a to pomocí řady podpůrných přípravků, popř. i návodshutterstock_196792451ů jak postupovat v očistě těla. Také v naší kamenné prodejně U Džoudyho je možné získat spoustu produktů pro očistu těla, namátkou např. z řady přípravků značky EPAM (na játra, na ledviny), ENERGY (na podporu jater), NEERA Detox, či návodů - Velká kniha půstu Dr. Ruediger Dahlke, kniha  Dokonalá očista těla G.P.Malachov, kniha Domácí očista těla Brigitte Sandersová, kniha Naše tradice Ladislava Paterko, popřípadě i dárková sada Sagrada Madre sada – očista – Palo santo 70g pro očistu mysli a jiné.

Více informací o Velikonočních svátcích a jejich tradicích je možné získat v knize české autorky Ladislavy Paterko – Naše tradice. Tento knižní bestseller obsahuje spoustu tradic a také vysvětlení významů slov, která jsou pro nás známá, používáme je často, ale někdy si nejsme jisti jejich obsahem, významem.

Např. Velikonoční svátky – co jsou, kdy začínají, jaký mají význam názvy Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční neděle, Pondělí velikonoční nebo červené.

Tato kniha sepisuje mnoho tradic, které jsou součástí každého roku. Obsahuje také řadu vysvětlení námi běžně používaných slov, což je někdy až překvapivé a tím i velmi zajímavé.

Použitá literatura - Naše tradice Ladislava Paterko

Petr Joudal