Letní lékárnička: Bylinky a přírodní léčiva, která vás zachrání 🌿


shutterstock_332440214Léto je časem radosti, dobrodružství a bohužel i drobných nepříjemností, které mohou znepříjemnit vaše letní radovánky. Abychom vám pomohli přečkat tyto drobné strasti, připravili jsme pro vás "drobný informativní průvodce", jaké bylinky a přírodní léčiva by neměla chybět ve vaší letní lékárničce. Takže si sedněte, relaxujte a připravte se na to, že se stanete letním bylinkovým expertem 🌿✨☀️

1. Bylinky proti klíšťatům a komárům

Kdo by se chtěl stát svačinou pro klíšťata nebo komáry, že? Zde jsou záchranáři přímo z přírody:

Levandule
Levandule není jen krásná na pohled, ale také skvěle odpuzuje komáry. Stačí smíchat několik kapek levandulového oleje s levandulekokosovým olejem a natřít si touto směsí kůži. Komáři se vám vyhnou obloukem a vy budete krásně vonět.

Citronová trávalemongras
Citronová tráva obsahuje citronelol, což je látka, kterou komáři naprosto nesnášejí. Připravte si jednoduchý sprej smícháním citronové trávy a vody. Tento sprej můžete používat jak na kůži, tak na oblečení.

Bazalka
Bazalka není jen skvělá do salátů, ale také odpuzuje komáry. Můžete si z ní připravit domácí repelent tak, že rozdrtíte čerstvé listy a natřete si jimi pokožku.

Tea Tree Oil
Tea tree olej je známý svými antiseptickými vlastnostmi a také odpuzuje klíšťata. Stačí několik kapek přidat do vody a použít jako sprej na oblečení a kůži.

2. Přírodní pomocníci na žaludek po grilovačce

Kdo by odolal lahodné grilované večeři? Ale co když vás žaludek začne zlobit? Tady jsou dvě bylinky, které vám pomohou.

mátaMáta peprná
Máta peprná je známá svými uklidňujícími účinky na trávicí trakt. Uvařte si mátový čaj: Zalijte lžičku sušených mátových listů vroucí vodou, nechte louhovat 10 minut a pak si ho pomalu vychutnejte. Vaše bříško vám poděkuje.

Zázvorzázvor
Zázvor je skvělý proti nevolnosti a nadýmání. Připravte si zázvorový čaj: Nakrájejte pár plátků čerstvého zázvoru, zalijte vroucí vodou a nechte 5-10 minut louhovat. Můžete přidat trochu medu na oslazení.

3. Ochrana před sluncem a pomoc při spáleninách

Slunce je skvělé, dokud se nespálíte. Co dělat, když k tomu dojde?

Aloe vera
Aloe vera je klasika mezi pomocníky na spálenou kůži. Rozřízněte list aloe vera a naneste gel přímo na spálenou pokožku. Tento přírodní zázrak shutterstock_242698879zklidní a ochladí vaši kůži.

Heřmánek
Heřmánek má protizánětlivé vlastnosti a je skvělý na spáleniny od slunce. Připravte si heřmánkový čaj, nechte ho vychladnout a poté ho použijte jako obklad na postižená místa.

Jablečný ocet
Jablečný ocet je skvělý na zklidnění spálené pokožky. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a použijte jako obklad nebo přidejte do chladné koupele.

4. Úleva od bolesti a zánětů

Léto plné aktivit může přinést i drobná zranění a záněty. Co s tím?kurkuma2

Arnika
Arnika je skvělá na modřiny a otoky. Můžete si připravit obklad z arnikové tinktury: Smíchejte jednu část arnikové tinktury s třemi díly vody, namočte do směsi látku a přiložte na postižené místo.

Kurkuma
Kurkuma je známá svými protizánětlivými účinky. Smíchejte lžičku kurkumy s medem a troškou vody, abyste vytvořili pastu, kterou můžete nanést na drobné rány nebo záněty.

třezalkaTřezalka
Třezalkový olej je skvělý na hojení modřin a drobných poranění. Můžete ho aplikovat přímo na postižené místo. Dejte si ale pozor! Třezalka tečkovaná obsahuje sloučeniny, které mohou zvýšit citlivost pokožky na sluneční záření, proto se po ošetření pokožky třezalkou nesluňte a nevycházejte na přímé slunce!

5. Bylinky na osvěžení a povzbuzení

Léto může být vyčerpávající, zvlášť když teploty stoupají. Potřebujete trochu energie?rozmarýn

Rozmarýn
Rozmarýn je skvělý stimulant. Připravte si rozmarýnový čaj: Zalijte lžičku sušeného rozmarýnu vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat a vychutnejte si osvěžující nápoj. Skvěle chutná vychlazený, s plátky pomeranče a trochou medu!

Mate
Mate je tradiční jihoamerický nápoj, který dodá energii. Pokud ještě neznáte tento nápoj, stojí za vyzkoušení. Mate můžete připravit stejně jako čaj a pít ho během dne pro povzbuzení.

Léto je časem na relaxaci a užívání si, a s těmito bylinkami a přírodními léčivy ve vaší lékárničce budete připraveni na různé druhy nepříjemných situací. Ať už se chystáte na dovolenou k moři, do hor nebo jen na zahradu, držíme palce, abyste zvládli léto v plné pohodě.

Krásné prázdniny vám přeje tým U Džoudyho ☀️


Autorka článku: Gabriela Vlčková

K vytvoření článku byly čerpány informace z volně dostupných zdrojů na internetu.