Zdraví z pohledu čínské medicíny - 4. díl: Duben a játra

Základem dobrého zdraví dle tradiční čínské medicíny je rovnováha mezi energiemi jin a jang - harmonie organismu, které v těle proudí drahami, tzv. meridiány. Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Každému měsíci v roce jsou přiřazeny orgán či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit.


Prvek Dřevo

V prvním díle tohoto seriálu jsme si představili jeden ze základních stavebních kamenů čínské medicíny - pět hybných sil (prvků), které jsou spojené s ročními obdobími stejně jako s orgány lidského těla. Příroda se probudila ze zimního spánku zpět k životu, vládu převzal element Dřeva. V tomto díle se zaměříme na játra, nejcitlivější orgán v dubnu, která jsou v těsné spolupráci se žlučníkem, o němž jsme si pověděli v minulém díle, a to nejen v rámci čínské medicíny, ale také medicíny západní. Nejprve si však připomeneme některé charakteristiky prvku Dřevo.

InShot_20230526_111912693Je přiřazen k jaru, kdy příroda nabírá novou sílu a energii. Naše tělesná energie díky tomu stoupá a je orientována zevnitř ven - stejně jako rostlinky, které statečně pronikají z půdy a rostou ven a nahoru. Prvek dřevo také působí na kvalitu spánku - játra i žlučník jsou nejaktivnější v rozmezí 23. hodiny až 1. hodiny ranní - pokud tedy máte potíže s usínáním v tuto dobu, může být energie jater a žlučníku v nerovnováze. Ideální čas pro uložení se ke spánku by měl být ještě před 23. hodinou, aby nebyla energie jater a žlučníku rozptýlena a mohly tak správně pracovat.



Játra a nerovnováha

Než si povíme o nerovnováze a potížích spojených s játry, seznámíme se nejprve s jejich úlohou v našem těle. Játra jsou klínovitý orgán a nacházejí se pod pravou plící, jsou největším a také nejzatěžovanějším orgánem - plní totiž přes 500 různých funkcí a dokonce jsou schopná svou vlastní tkáň regenerovat. V játrech se hromadí velké množství krve, která obsahuje minerály, vitamíny a jiné živiny. Absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy, které se pak v těle přemění v energii nebo jsou ukládány jako tuková tkáň. Játra rovněž vyrábějí žluč, která se shromažďuje v žlučníku a podporuje trávení tuků a peristaltiku střev.

Jednou z jejich vůbec nejdůležitějších funkcí je odstraňování toxických látek z těla. Příliš vysoké toxické zatížení a nerovnováha mohou však vést k fyzickým příznakům a obtížím jako jsou alergické reakce, cirhóza jater, dna, snadný vznik modřin, bolesti hlavy až migréna, nadýmání, zácpa, nevolnosti, zvracení a městnání žluči, strnulost ramen a šíje nebo slabé a třepící se nehty. I gynekologické obtíže jako premenstruační syndrom, bolestivá či nepravidelná menstruace a zvýšená citlivost prsou mohou mít s poruchou jater co dočinění, protože meridián jater běží okolo zóny genitálií a prsou. Pokud jsou játra oteklá a zvětšená, mohou tlačit na svaly a páteř a zkřivit ji tak. Mohou tak být způsobeny i silné bolesti obzvláště ve střední části zad.

Podle Číňanů však zdravotní stránku výrazně ovlivňuje zejména psychika. Každá emoce, kterou nezpracujeme a nevyjádříme, dává naši energii do nerovnováhy. Podle čínské medicíny játrům nejvíce škodí potlačování emocí, nevyjádřený hněv, nahromaděná zlost, podráždnost, náladovost, frustrace, deprese, strnulost, negativní myšlení až agresivní jednání. Tyto emoce vyčerpávají zásobu naší energie a mohou vést k dlouhotrvajícím zdravotním problémům. Krátké výbuchy zlosti jsou ale vesměs zdravé, neboť energii v sobě nehromadíme a dáme zlobě průchod, čímž se energeticky pročistíme.


 

Pět tipů a rad pro posílení funkce jater a navrácení rovnováhy

1) Potraviny a očista pro posílení jater

Některé potraviny působí na játra (i žlučníOlejk) nepříznivě. Pokud vás trápí obtíže s játry nebo potřebujete posílit jejich energii, vyvarujte se přílišné toxické zátěži - omezte tučná jídla, sířené sušené ovoce, čokoládu, kávu, arašídy, potraviny s chemickými příměsemi a hlavně alkohol. Určitě však jezte pravidelně, nevynechávejte snídani a teplá jídla, škodlivé tuky nahraďte v rozumné míře těmi vhodnými (např. sezamový a olivový olej nebo olej z ostropestřce mariánského). Dejte přednopst chemicky neošetřeným, nerafinovaným a biologicky vyrobeným potravinám - celozrnným produktům, čerstvé zelenině (zejména listové), řasám (nori, wakame, kombu), rybám, zrninám jako jsou quinoa a amarant, pohance, jáhlům. Je vhodné podpořit také krvetvorbu červenou řepou, řasami, spirulinou, meruňkami, fazolemi, borůvkami, modrými hrozny, kopřivou a masem (játra). Správnou činnost jater a žlučníku podporují také artyčoky, fenykl, hořčičné listy, chřest, zelí, mrkev, celer, česnek, pórek, petržel, cibule, olivy a kurkuma. Velmi prospěšné jsou také vitaminy skupiny B obsažené v neloupané rýži, slunečnicových a sezamových semínkách. Pro tlumení přílišného horka v játrech je vhodná čekanka, která rovněž pomáhá při hepatitidě spojené se žlutým zabarvením kůže.

Můžete také zkusit smíchat 250 ml horké vody a 1 lžíci jablečného octa. Pokud však máte v těle přílišnou horkost, je vhodnější čerstvá citronová šťáva, neboť ochlazuje více než ocet.

Některé rady a tipy, jak se stravovat, naleznete také v knižních publikacích Očista jater a žlučníku v domácích podmínkách nebo Trávení, a ne trápení.

Očista jater

Pokud chceme naše játra podrobit očistě, měli bychom mít na paměti, že v první řadě je nejvhodnější očistit tlusté střevo, např. s pomocí bylinné směsi Triphala ve formě čaje nebo v kapslích. Z těla tak mohou být vyloučeny všechny odpadní látky, než budou do krevního oběhu vpuštěny nové z jater. Bohužel toxiny z alkoholu, léků a nezdravých jídel se v játrech hromadí během několika let, proto je vhodné jít s očistou krok za krokem a nespěchat. Zkuste každé ráno jako první nápoj vypít velkou sklenici čerstvé mrkvové šťávy (ideálně z bio mrkví). Ke šťávě přidejte čajovou lžičku olivového oleje a šťávu ze dvou citronů. Prospěšné mohou být také 2-4 kapsle ze sinic bohaté na vitaminy a minerály. Blahodárný vliv může mít také šťáva ze směsi řepy, mrkve, citronů a jablek. Tento nápoj zkuste pít alespoň po dobu dvou týdnů.

2) Bylinky a koření

OstropestřecPříroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšných našemu zdraví. Funkci jater je vhodné podpořit bylinnými tinkturami (např. kapky Ostropestřec) nebo bylinnými čaji (např. jaterní, Jančův jaterní, čistící s červenou řepou, z řepíku, Tulsi Turmeric Ginger s kurkumou, se smetankou lékařskou, fenyklový, kopřivový, heřmánkový, mátový či himalájský čaj KALAMEGHA). Z koření můžete pro podporu funkce jater využít drť ostropestřce mariánského, kmín, kardamom, kurkumu, zázvor, černý pepř, křen, kořen lékořice, bazalku, mátu, bobkový list nebo rozmarýn. Příliš ostrá koření nebo přílišné množství koření naopak mohou játrům uškodit. Z doplňků stravy můžeme doporučit Raktaprash, ampule s ředkví černou, Liver plus nebo Epam - jaterní.

3) Aromaterapie

Skvělými pomocníky mohou být éterické oleje jako bergamot, který umožňuje rovnoměrný tok energie v těle a uklidňuje nervovou soustavu, hořký pomeranč či heřmánek, které uvolňují městnání čchi v játrech, žaludku a emoční napětí. Heřmánek dokonce pomáhá tlumit menstruační bolesti. Olej z grapefruitu je vhodný pro přehřátá játra - pomáhá odvádět jedovaté látky z těla, zbavit se frustrace a napětí a povzbuzuje lymfatický systém. Velmi uvolňující je také levandule (olej levandule, levandule širokolistá a Směs první pomoci), která má zchlazující účinky - odvádí horkost z potlačovaného hněvu, mírní vnitřní zlost, frustraci, podrážděnost a uklidňuje. Od napětí uvolňuje a uklidňuje také neroli. Pomoci mohou také Bachovy květové esence (např. Impatiens, Rock Water, Vervain).

Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění jater neprodleně navštivte lékaře.

4) Tělesná cvičení

Vzhledem k tomu, že prvek Dřevo mívá sklony k napětí a zatuhnutí, jsou prospěšné formy cvičení a pohybu takové, které pomáhají vypustit nahromaděné frustrace a napětí v játrech a žlučníku. Ze zimního období jsme se probudili teprve nedávno a naše tělo potřebuje dostatek času, aby si na nové období a jeho rytmus navyklo. Pokud je energie jater zablokovaná, je potřeba dostat k buňkám více kyslíku - proto jsou vhodné zejména aerobikové a protahovací cviky, jóga, čchi-kung a Tcha-Ťi. Pokud byste rádi začali s tímto cvičením, můžeme doporučit knižní tituly Vnitřní struktura Tchaj-Ťi, Tchai-ti pro zdraví a dlouhověkost, Čchi-kung, Čchi kung jednoduše, Jóga 7 minut denně, Jóga a jógová terapie nebo Jóga pro duši, mysl i tělo.

5) Psychický trénink

Naše zdraví neovlivňují pouze zdravá strava či pohyb. Důležité je mít na paměti, že náš zdravotní stav ovlivňují ve velké míře také naše psychika a práce s ní. Jsme vnímaví a citliví jedinci a je naprosto přirozené, že se občas rozzlobíme. Co ale s tím? Co dělat, abychom neublížili sobě, ale ani ve vzteku druhým? Důležité je si emoce a děj v nás samých uvědomit, prožít si je a nechat je zase odejít. Není to však jednoduché, často se stává, že emoce v sobě dusíme a hromadíme. Zbytečně se tak sami uvádíme do stresu. Těchto pocitů se můžeme zbavit i bezpečným způsobem, místo abychom se jimi trápili. Emoce lze vypustit ven např. tlučením do vzduchu, do polštáře nebo bubnu. V případě opravdu silných návalů vzteku a hněvu si můžete také pořídit boxovací pytel a zkusit kickbox a box. Také vytancovat se a vytřást se pomáhá zbavit se napětí a stresu. Některé indiánské kmeny si dokonce oblíbili metodu HOHOHOHO - u tohoto vybíjení silně volají HOHOHOHO.

10474179_943485585664006_5431569109561760576_n


 Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci květnu a srdci.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.


 

Autorka článku: Lucie Kloboučková
K vytvoření článku byly informace čerpány z knihy Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová.