Zdraví z pohledu čínské medicíny - 10. díl: Říjen a žaludek

Základem pevného zdraví dle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit. V říjnu bychom měli zvláštní pozornost věnovat žaludku.


Žaludek a nerovnováha

Než si povíme o nerovnováze a potížích se žaludkem, povíme si nejprve o jeho úloze v našem těle. Žaludek je pružný vak, který se nachází na levé straně těla pod bránicí. Jeho úkolem je přijímat a trávit potravu. Trávení začíná již v ústech, kde enzymy obsažené ve slinách štěpí škroby v potravě na jednodušší formu cukru. Sliny rovněž zvlhčují potravu, aby snáze putovala jícnem do žaludku, kde silně kyselé trávicí šťávy rozkládají bílkoviny. Žaludek se střídavě napíná a uvolňuje, díky čemuž se potrava lépe smísí s enzymy, a ve finále vzniká tzv. chymus (trávenina). Trávenina je poslána do dvanáctníku, kde v trávení pokračují šťávy ze žlučníku a slinivky.

Podle čínské InShot_20230523_092222501medicíny je žaludek považován za tzv. moře výživy, neboť je prvním klíčovým orgánem přijmu a přeměny potravy v energii. Nechává potravu zrát a rozkládat se, odděluje čisté od nečistého. Čisté pošle do sleziny, která dál rozděluje získanou energii, a nečisté putuje do tenkého střeva a je vyloučeno. Pakliže tento proces funguje správně, trávení a látková výměna jsou dokonale vyvážené a my potom máme zdravou chuť k jídlu. Partnerským orgánem je slezina.

Problémy však vyvstávají, pokud je energie žaludku v nerovnováze. Podle Číňanů nerovnováhu energií zapřičiňují nevyjádřené a nezpracované emoce (stres, hněv, starosti) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit pocity jako např. neklid, který neustále hlodá a nedá pokoj, nejistota, náruživá touha po soucitu, nesnášenlivost lidí, odmítavé a příliš kritické chování (neschopnost něco strávit), zatrpklost nebo věčná nespokojenost. Přílišné zatížení a nerovnováha potom mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím. Nejčastěji se objevují těžkosti a bolesti v oblasti žaludku, nadýmání, zácpa, vředy v žaludku a dvanáctníku, chronická gastritida, poruchy termoregulace, afty v ústech, nechutenství nebo naopak nadměrná chuť k jídlu nebo koliky. Energie žaludku přirozeně směřuje dolů, pokud je však narušena a pohybuje se směrem nahoru, může vás potrápit říhání, škytavka, nevolnost až zvracení.


Pět tipů a rad pro posílení funkce žaludku a navrácení rovnováhy

1) Upravte jídelníček a zařaďte vhodné potraviny pro posílení žaludku

Pro zdravý žaludek je nejdůležitějším a zcela zásadním faktorem potrava, na kterou klade čínská medicína obzvlášť velký důraz. Žaludek je nejaktivnější mezi 7. a 9. hodinou ranní, proto je v tuto dobu důležité poskytnout mu v potravě dostatek vitamínů. Organismus potřebuje zahřát, je tedy vhodné nalačno každý den vypít šálek zázvorového čaje s hnědým cukrem. Ale pozor! Na některé jedince se silným vnitřním ohněm (např. u vředů) může způsobit ještě více horka a mít tak naopak nepříznivé účinky. V případě, že vás trápí vředy, zkuste raději kyselé zelí a šťávu z něj a kořeněným ostřejším jídlům se vyhněte. Určitě se vyvarujte tučným, umělým potravinám, sladkostem, kávě, alkoholu, vyšší spotřebě syrového ovoce a syrové zeleniny a mléčným výrobkům, které zakyselují a zahleňují (kromě kozích). V případě, že vás trápí časté nadýmání nebo máte oslabené trávení, omezte i ořechy nebo můžete zkusit dělenou stravu, kdy ve stejnou dobu nebudete jíst sacharidy a bílkoviny. Pokud by vám představa dělené stravy byla nepříjemná, zkuste nejprve sníst bílkovinnou složku potravy a poté sacharidovou (např. nejprve maso a poté až brambory/rýži). Posilující potraviny pro žaludek jsou jáhly bohaté na aminokyseliny, kořenová zelenina a hlízy, které podporují navíc i slezinu, bílá řepa, dýně a sladké brambory bohaté na vitamín A, sodík a vápník. Pro podporu energie žaludku jsou dále vhodné meruňky, jablka, třešně, datle, hroznové víno, broskve, hrušky, švestky, maliny. Ovoce by mělo být alespoň krátce podušené v páře, aby bylo pro tělo lépe stravitelné. Dále vlašské ořechy, zelený salát, okurky, špenát, rýže brambory, fazole mungo, cizrna, vepřové a jehněčí maso.

Čínská medicína IMG_20230522_105003_1zdůrazňuje také pravidelnost jídel - ideálně jezte jednotlivá jídla každý den ve stejný čas a nevynechávejte snídani, organismus si postupně na pravidelnost navykne. Bohužel často v současné době dochází k tomu, že jsme ve spěchu a na jídlo nemáme vůbec čas, nebo naopak sníme nějakou maličkost jen proto, že ji právě vidíme před sebou. Měli bychom však jíst tehdy, když skutečně dostaneme hlad, jinak potrava nemůže být správně rozložena. Všichni velmi dobře známe zakručení v žaludku, kterým nám oznamuje: „Mám připraveno dost kyseliny na trávení potravy, můžeš mě nakrmit.“ V dnešní době je nás mnoho také ovládáno stresem a nenajdeme si chvilku, abychom se v klidu posadili a kvalitně se najedli. Často jíme za pochodu, při cestě do práce a na MHD nebo přímo při práci. Důležité je dbát i na emoce, které cítíme v době jídla. Pokud jsme se před jídlem pohádali např. s partnerem, něco nás nazlobilo, zarmoutilo nebo vyvedlo z míry, pro správné trávení bychom k jídlu měli zasednout až v klidu. Rovněž není vhodné jíst velké porce, jinak žaludek nedokáže potravu správně strávit. Nejezte také pozdě v noci, protože tělo tak spotřebuje mnoho energie a zatíží trávicí soustavu. Nezapomeňte také, že trávení začíná již v ústech. Proto každé sousto důkladně rozžvýkejte, zhltnuté kusy jídla jsou pro žaludek hůře zpracovatelné. Vyvarovat byste se měli přísným dietám, ve kterých chybí základní potraviny. Mohou totiž organismu naopak uškodit - oslabí energii žaludku a nebo jeho partnerský orgán, slezinu. Pro podporu správného trávení by měl být jídleníček také přizpůsoben ročnímu období, klimatu a lokálním potravinám. Pro tělo bude taková strava mnohem přijatelnější. Nezapomeňte však, že každé tělo je jiné, a tak i přes tato doporučení si každý z nás musí přijít sám na to, co jeho tělu vyhovuje nejlépe.

2) Bylinky a koření

Příroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšných našemu zdraví, stačí je jen objevit a správně zužitkovat. Jedním z nejvhodnějších prostředků k posílení trávení a zmírnění nevolností čaj z čerstvého zázvoru. Stačí jej nastrouhat na jemno, zalít vroucí vodou, nechat louhovat a poté osladit třtinovýmKontryhel cukrem. Můžete jej také povařit po dobu 20 minut, slít a vypít šálek každé ráno 30 minut před jídlem nebo užít ve formě sáčků Tulsi Ginger. Pokud naopak cítíte v žaludku horkost, zmírníte ji čajem z máty peprné, která navíc trávení usnadní. Pomoci mohou také bylinné čaje z fenyklu, slézu, kontryhele, řepíku, lékořice nebo heřmánku. Správnou funkci žaludku je vhodné podpořit také bylinnými tinkturami (např. Lichořeřišnice, Štětka soukenická, Čubet, Oman, Švédské kapky, Pískavice, Levandule, Lékořice uralská, Třezalka, Mátové žaludeční kapky, Karmelitánské kapky nebo Čekanková tinktura). Nabídnout můžeme také himalájské čaje TRIPHALA, SHUNTHI nebo dětský čaj KHANA). Z koření můžete pro podporu prvku země využít kardamom, koriandr, muškátový oříšek, ženšen, skořici, černý pepř, kajenský pepř nebo majoránku. Z dalších bylinných produktů můžeme doporučit doplňky stravy žaludeční Epam 22 s propolisem nebo kapsle Triphala.

3) Aromaterapie

HarmoRozmarýnnizovat, uvolnit a uvést energii žaludku do rovnováhy mohou také esenciální oleje bylin. Např. při nadmýmání, bolestech a křečích v břišní krajině je vhodný hořký pomerančzázvor nebo kmín, který harmonizuje trávení a uvolňuje křeče. Při poruchách trávení, které zapříčinilo nervové zatížení a starosti, pomáhá kardamom, který je navíc účinný proti škytavce a plynatosti. Zklidňující a posilující účinky mají také koriandr, fenykl, černý pepř, bergamot, levandule, eukalyptus nebo rozmarýn. Máta peprná je vhodná pro akutní potíže jako jsou bolesti břicha, poruchy trávení, nevolnosti, zvracení, průjmy, nadýmání. Doporučuje se méně než 1% roztok (max. 1 kapka na 30 ml základního oleje) vetřít na oblast žaludku. Rovněž uklidňuje žaludeční svalstvo a působí povzbudivě i na psychiku.

Pomoci mohou i zklidňující Bachovy květové esence, např. White Chestnut proti nechtěným a vyčerpávajícím myšlenkám nebo Chicory vhodné pro ty, kteří mají tendence o někoho neustále mateřsky pečovat, dělají si příliš starostí a mohou mít až přivlastňovací tendence.

Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění žaludku neprodleně navštivte lékaře.

4) Reflexní terapie a akupresura

Komu nevyhovuje aromaterapie nebo koření, může se zaměřit na práci s tělem. Tělu mohou být příjemné léčivé dotyky prostřednictvím reflexní terapie nebo akupresury a zvládnete je provést i vy sami. Reflexní body pro žaludek leží hlavně na vnitřní straně levého i pravého chodidla. Stejně tak na dlaních. Masírovat však můžete i odpovídající zónu na pravém chodidle. Zkuste palcem putovat přes tyto oblasti od vnější hrany chodidla/dlaně k vnitřní hraně. Pokud byste chtěli posílit tok energie žaludku, můžete minutu body stlačovat nebo masírovat (ale ne příliš silně). Pokud ucítíte v daném místě bolest, patrně máte v této oblasti obtíže. Stlačování těchto bodů pomáhá překonat únavu a je účinné při poruchách trávení.

5) Cvičení

Pro energii prvku země je příliš velké množství práce nebo naopak časté sezení oslabující. Prvek země byste proto měli posílit nějakým druhem pohybu. Pokud nejste zvyklí cvičit, cvičte zpočátku pozvolna, dopřejte si procházky na čestvém vzduchu a věnujte pozornost správnému dýchání. Můžete zkusit také protahující cvičení na meridián žaludku: v kleku položte ruce na podlahu, páteř držte vzpřímenou, pomalu se nadechujte a přesuňte váhu na ruce. S výdechem tlačte boky nahoru a hlavu nechte klesnout dozadu a pokuste se v této pozici uvolnit. Zpočátku může cvičení jít ztuha, nejděte přes bolest. Dbejte na to, abyste se protahovacími cviky zahřáli. Můžete zkusit také jógu, navštivte kurz nebo si zacvičte podle některé z publikací, jako např. Jóga 7 minut denně nebo Jóga a jógová terapie.

Nejen o naši tělesnou schránku je potřeba se starat. Zaměřit se můžete také na meditační cvičení, při kterém se zklidníte, budete se cítit uvolnění a plní energie. V minulém díle věnovanému slezině naleznete tip na Meditaci země, kterou můžete pro harmonizaci energie žaludku využít. Nezapomeňte, že pokud budete tělo i mysl udržovat v rovnováze, můžete se těšit z kvalitního a zdravého života.

shutterstock_285123059


 Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci listopadu a plicím.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.


 Autorka článku: Lucie Kloboučková

K vytvoření článku byly informace čerpány z knih:
Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová
Tajemství trojitého ohřívače (2018) - P. A. Barmet
Reflexní terapie rukou - Jiří Janča
Reflexologie - Inge Dougansová