ZARETIS - Dokonalé spojení vědy a přírody

Rádi bychom se s Vámi podělili o informaci, že vám můžeme nabídnout úžasný přípravek, který jsme právě zařadili do naší nabídky.

 

Zareztis

 

Středobodem všeho je vláknitá houba
Penicillium oxalicum var. Armeniaca

Biotechnologickými postupy získáváme z původní geneticky nemodifikované
houby penicilinového rodu aktivní látku OxaNatin, která má
příznivý vliv na lidský organismus.

Od objevení unikátní mikroskopické houby po přípravek Zaretis

 

1972 Objevení houby Penicillium oxalicum var. Armeniaca

V roce 1972 se Dr. Eduardu Sardaryanovi podařilo z půdy Araratského údolí v Arménii izolovat kmen mikroskopické vláknité houby, která vykazovala v té době velice pozoruhodné vlastnosti. Houba se odlišovala od tehdy doposud známých mikroskopických hub především svou originální dynamikou biosyntézy a schopností produkovat exogenní červený pigment. Společně s kolegy taxonomicky zařadili mikroorganismus jako Penicillium oxalicum kmen var. Armeniaca (podle místa objevení). Celým názvem Penicillium oxalicum var. Armeniaca.

Při zdlouhavém výzkumu podrobil Dr. Sardaryan tuto plíseň zkoumání a zjistil, že sekundární metabolity, které produkuje, nejsou patogenní ani toxické a že se jedná o člověku velmi přátelskou látku. A co víc, může být velice zdravá. Jakmile byl výzkum dokončen, hledalo se pro látku využití.


Dr. Eduard Sardaryan

Dr. Eduard Sardaryan se narodil rodičům Arpine a Hovhannesi Sardaryanovým jednoho zářijového dne roku 1939. V Evropě zuřila 2. světová válka, která měla brzy dorazit i do Arménie. Jako jediný z jedenácti dětí se dožil dospělosti. Dětství a dospívání prožil celkem pokojně, i když sám přiznal, že je občas trápil hlad a zima. Na popud svého dobré přítele si podal přihlášku na fakultu biologie Státní univerzity v Leningradě (dnešní Petrohrad), kterou absolvoval s vyznamenáním.

Po dokončení studií nastoupil na pozici řadového mikrobiologa v Národní akademie věd Arménie, kde se zabýval výzkumem půdních mikroorganismů. Osudovým se mu stal rok 1972, kdy se mu, z části náhodou, podařilo z půdy Araratského údolí v Arménii izolovat kmen mikroskopické vláknité houby.

Dr. Eduard Sardaryan.jpg


1979 Plánování stavby biotechnologického závodu

Dr. Eduard Sardaryan obdržel autorský dokument SSSR (dřívější obdoba současného patentu v zemích sovětského svazu) a společně s tím započala fáze hledání finančních prostředků pro výstavbu biotechnologického závodu, který by měl být vybudován ve městě Čarencavan v provincii Kotajk a měl být zaměřen na biotechnologickou výrobu přírodního červeného potravinářského barviva.


1988 Zemětřesení v Arménii

Po 9 letech zdlouhavého procesu byly tehdejším režimem uvolněny finance a mohla začít výstavba závodu. 7. prosince 1988 v 11:41 místního času se však odehrálo jedno z nejznámějších a nejsilnějších zemětřesení, které postihlo Sovětský svaz a Arménii. Epicentrum celého zemětřesení bylo nedaleko města Spitak. Otřesy dosáhly síly 7,2 stupňů. Zničeno bylo samotné město Spitak, Gjumri, Vanadzor a částečně i Čarencavan. Vzhledem k zničení a vážnému poškození budov a celkové atmosféře ve společnosti nikdy nedošlo k dokončení vysněného biotechnologického závodu.


1992 Emigrace do Československa 

Dr. Sardaryan se rozhodl emigrovat s celou rodinou do Rakouska, neboť tam měl dobrého přítele, který mu měl pomoci do začátku. Osud tomu ale chtěl jinak. Několik týdnů před odjezdem, když prodával svůj dům, potkal svého spolužáka, kterého neviděl 10 let. Ten mu poradil, aby jel do Československa, že je to dobrá země s dobrými lidmi a že nebude litovat. Začátky byly těžké, což by mohl vyprávět každý, kdo opustil svou rodnou zemi. Po 3 letech v nové zemi se však mohl vrátit zpátky ke svému výzkumu.


1996 - 1998 Povolení účinné látky a patent

Pro využití látky z mikroorganismu Penicillium oxalicum var. Armeniaca ve farmaceutickém průmyslu získává Dr. Sardaryan v roce 1996 na základě odborných posudků Státního zdravotního ústavu (SZÚ) povolení Hygienické stanice hlavního města Prahy a následně v roce 1998 mikroorganismus patentuje ve 120 zemích světa.


1998 - 2005 Výzkumy a toxikologické studie

V těchto letech probíhají další výzkumy a studie. Toxikologické studie, které potvrdily zdravotní nezávadnost, a otestování bioaktivních vlastností, které poukazují na možnou protizánětlivou aktivitu.


2005 – 2020 Výroba doplňků stravy s účinnou látkou

Účinné látky z mikroskopické houby jsou hlavní složkou doplňků stravy Speratol, Gynerol a Ventricol. V současnosti najdete tuto unikátní látku také v novém nutraceutiku Zaretis, ale v mnohem vyšší, a tedy i účinnější, koncentraci.

 

 


Zdroj + více informací na webu výrobce.