Duben – Podpora dýchacího systému v ájurvédě

IMG-20250402-WA0002Jaro je obdobím obnovy, ale také výzev pro náš organismus. S rozkvétající přírodou přichází alergeny, proměnlivé počasí a časté nachlazení. Podle ájurvédy je duben obdobím, kdy v těle dominuje kapha dóša, která může způsobit nadměrnou tvorbu hlenu a oslabení dýchacího systému. Správná podpora plic a dýchacích cest je proto klíčová pro udržení rovnováhy a prevence jarních zdravotních potíží.

Jaká dóša je v dubnu nejvíce ohrožena?

Ájurvéda rozlišuje tři dóši – váta, pitta a kapha. V jarním období se kapha hromadí a způsobuje přetížení dýchacího systému, což vede k zahlenění, alergiím, únavě a nachlazení. Lidé s výraznou kapha konstitucí jsou v tomto období náchylnější k dýchacím potížím, ale i pitta jedinci mohou trpět podrážděním sliznic a záněty. Váta typy by si měly dávat pozor na chlad a větrné počasí, které může oslabit jejich imunitu.

Doporučujeme zařadit posilující kapha čaj: 

https://www.udzoudyho.cz/caje/kapha-tea-himalajsky-ajurvedsky-dosicky-caj/

Další vhodné bylinky a techniky pro podporu dýchacích cest:

Tulsi (bazalka posvátná) – Silný adaptogen, který podporuje imunitu, čistí dýchací cesty a pomáhá při alergiích. U Džoudyho vám můžeme nabídnout tyto dva produkty s tulsi, vhodné pro dané období:

https://www.udzoudyho.cz/doplnky-stravy/tulsi-bio--kapsle/

https://www.udzoudyho.cz/caje/tulsi-ginger-bio--25-sacku/

IMG-20250402-WA0003Adhatoda vasica (vasaka) – Známá pro svůj expektorační účinek, pomáhá odstraňovat hlen a usnadňuje dýchání.

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)Zklidňuje podrážděné sliznice a podporuje regeneraci plic. V nabídce ji máme také: https://www.udzoudyho.cz/prirodni-medicina/lekorice-koren/Ovšem pozor, pokud jste kardiak či diabetik, o použití lékořice se vždy poraďte se svým lékařem.

Zázvor (Zingiber officinale) – Zahřívá tělo, odhleňuje a posiluje imunitní odpověď organismu. Zázvor máme v nabídce například ve formě tohoto ájurvédského nápoje: https://www.udzoudyho.cz/ajurvedske-napoje-ze-superfoods/amalaki-napoj-zazvor/.

Dechová cvičení pro dubnovou podporu plic:

Pránájáma (dechová cvičení) – Anulom Vilom (střídavé dýchání) a Bhastrika (dech ohně) jsou skvělé pro posílení plic a pročištění dýchacích cest.

Anulom Vilom: Posaďte se do pohodlné polohy, zavřete oči a soustřeďte se na dech. Pravým palcem uzavřete pravou nosní dírku a pomalu se nadechněte levou. Poté uzavřete levou nosní dírku a vydechněte pravou. Pokračujte tímto způsobem 5–10 minut.

Bhastrika: Zhluboka se nadechněIMG-20250402-WA0004te nosem a poté prudce vydechněte, jako byste vyfukovali vzduch ven silou. Opakujte 10–20krát, vždy se soustřeďte na energické výdechy.

Parní inhalace s eukalyptem a tulsi – Do mísy s horkou vodou přidejte pár kapek eukalyptového oleje nebo sušené listy tulsi. Nakloňte se nad mísu, přikryjte hlavu ručníkem a vdechujte páru po dobu 5–10 minut. Pomáhá uvolnit hleny a zprůchodnit dýchací cesty.

Eukalyptový olej máme v nabídce od specialisty v oboru, české firmy Nobilis Tilia: https://www.udzoudyho.cz/aromaterapie-2/etericky-olej-eukalyptus-camaldulensis--10-ml/

Olejová terapie (nasya) – Nakapání pár kapek sezamového nebo bylinného oleje do nosních dírek zvlhčuje sliznici a chrání před alergeny.

Pro tyto účely můžeme doporučit například tento olej:

https://www.udzoudyho.cz/telo/bio-raw-olej-z-granatoveho-jablka-dr--feelgood-100-ml/

Strava pro silné plíce v dubnu

IMG-20250402-WA0005Podle ájurvédy bychom měli také omezit těžká, mléčná a studená jídla, která podporují kapha nerovnováhu. Doporučuje se:

  • Lehce stravitelná jídla, jako jsou teplé polévky, dušená zelenina, kaše a kořenová zelenina.
  • Koření podporující trávení a dýchání, například černý pepř, kurkuma, kmín a hřebíček.
  • Bylinné čaje, zejména výše zmíněné směsi s tulsi, zázvorem nebo fenyklem.
  • Vyhnout se nadměrné konzumaci mléčných výrobků, rafinovaných cukrů a studených nápojů, které podporují tvorbu hlenu.

Jako zdravou sladkou alternativu lze doporučit například sušené plody Amalaki se zázvorem:

https://www.udzoudyho.cz/doplnky-stravy/amalaki-plod-zazvor/

Do jídelníčku doporučujeme zařadit také například nutriční elixíry Chyawanprash https://www.udzoudyho.cz/doplnky-stravy/chyawanprash---zdravi-imunita/ nebo Pranaprash https://www.udzoudyho.cz/doplnky-stravy/pranaprash---krcni-oblast-dychaci-cesty/, které se dají konzumovat samostatně "na lžičku", ale také z nich připravit lahodný nápoj.

Dva jednoduché jógové cviky pro zdravé plíce, které v rámci ájurvédského učení lze na podporu dechu taktéž zařadit

IMG-20250402-WA0006Kobra (Bhujangásana) – Posiluje plíce, otevírá hrudník a pIMG-20250402-WA0007odporuje hluboké dýchání. Lehněte si na břicho, dlaně položte pod ramena, s nádechem zvedněte hrudník a hlavu. Vydržte 15–30 sekund a s výdechem se vraťte zpět.

Velbloud (Ustrásana) – Prohlubuje dech a otevírá dýchací cesty. Klekněte si na zem, rukama se opřete o paty a zakloňte se. Hluboce dýchejte a vydržte 10–20 sekund.

Krom předchozích doporučení je samozřejmě také vhodné dbát na dostatečnou hydrataci, pít můžete v rámci ájurvédských principů například teplou vodu s citronem, která pomáhá odstraňovat toxiny a zvlhčuje dýchací cesty. Také je zvláště vhodné v tomto období nezanedbávat pravidelný pohyb – jemná jóga, svižné procházky a rozproudění energie pomáhá zabránit stagnaci kapha dóši a příznivé dubnové počasí tyto aktivity může jen podpořit!

Ájurvéda nabízí široké možnosti, jak se přizpůsobit změnám sezóny – od bylinné podpory až po dechová cvičení a vhodnou stravu. Zaměřte se tedy na eliminaci přebytečné kapha dóši, posilujte plíce a užívejte si jaro v plné síle!

🌷☀️🧘🏻‍♀️


Autorka článku: Gabriela Vlčková

Text byl sestaven z materiálů California College of Ayurveda a dostupné literatury.