Kvetoucí čaj

Kvetoucí čaj, někdy také nazývaný čajový květ, je důkazem toho, že čaj nemusí jen dobře chutnat, ale že nám může poskytnout i podívanou pro oko. Po přelití horkou vodou se čajový květ pomalu otevírá,až uvolní nádhernou a omamnou vůni. 

S kvetoucím čajem se nejčasteji můžeme setkat v podobě čajových lístků svázaných do kuličky velikosti vlašského ořechu a uvnitř  vevázaným květem. Čaj se po zalití vodou rozvine. Kvetoucí čaje nejen krásně vypadají, ale také příjemně chutnají a voní.

Historie a původ kvetoucích čajů
Jistě nás nepřekvapí, že zemí původu kvetoucích čajů, a tvarovaných čajů vůbec, je Čína.  Země, která je čajovou tradicí proslulá a může se honosit  řadou čajových skvostů a specialit. Umění ručně tvarovaného čaje je v Číně známé a rozvíjené již několik set let. Během čínské kulturní revoluce (1966 – 1976) bylo však odsuzováno jako symbol buržoazní společnosti a zakazováno. Ke konci revoluce byla produkce těchto čajů opět podporována, protože vládnoucí úředníci a bohatá politická elita se těmito čaji rádi obdarovávali. Tvarovaný čaj byl považován za reprezentativní a oblíbený dárek.

Výrobní proces, tvary a názvy kvetoucích čajů
Květinové variace tvarovaných čajů vznikají vevázáním květů různých rostlin (chryzantéma, lilie, pestrovka, jasmín) do čajových lístků nejčastěji zeleného či bílého čaje. Čajové lístky bývají ještě často sušeny s jasmínem, magnólií nebo jinými květinami pro ovonění. Květinové čaje a vázané čaje všeobecně se tvarují do různých podob, můžeme se setkat s tvarem misky, mušle, ulity, perly, prstýnků. Podle vzhledu a barvy výsledného čajového květu či vázaného čaje, pak čaje dostávají své názvy, například Vycházející slunce, Nefritové špičky, Jasmínová květina, Valící se oblaka, Mořská škeble plive perlu.

Kvetoucí čaje, vyráběné speciálně pro potěšení z krásy a vůně, jsou vytvářeny navrstvením a pevným svázáním někdy i více než 200 čajových lístků okolo jednoho či více květů. Stonek květiny je provázkem připevněn k čajovým lístkům, takže i při louhování se květ neoddělí od čajové růžice a zůstává uvnitř nebo se nad ní vznáší. Vnější čajové lístky jsou před usušením pečlivě vytvarovány a sestříhány.

Při prvním zalití se lístek po lístku postupně uvolňuje a otevírá až se mezi uvolňujícími se čajovými lístky objeví rozvíjející se květina. Čaj se plně otevře většinou do 3-5 minut. Záleží na teplotě vody a složitosti tvaru. Kvetoucí čaje jsou chuťovým i estetickým zážitkem.

Jak si připravíte kvetoucí čaj?
Aby vynikla krása kvetoucího čaje, doporučujeme čaj připravovat ve skleněném nádobí (sklenička, skleněná konvička či zhong) o objemu do  250 ml. Pro první zalití doporučujeme vodu teplou 70-80°C, pro další přelití použijte vodu vždy o pár stupňů teplejší než u předchozího nálevu. Z kvetoucího čaje připravíte vícero nálevů.Vychutnejte si lahodný čaj a potěšte se jeho krásou!

Čaje můžete zakoupit jak v naší Čajovně U Džoudyho, tak v našem e-shopu.