Autorská keramika Petra Nováka

"...keramika je pro mne fascinující proces. Ze země, z bláta a špíny, z ohně a kouře vzniká jemně se lesknoucí a éterický povrh čajové misky. Jsou to kouzla, která by se neobjevila bez soustředěné práce plné zakonitostí a řemeslné zručnosti.
Aby keramika byla Cestou, je důležité poznávat její zákonitosti stejně jako rozvíjet zručnost."

„Čaj piji déle než točím z hlíny“ a proto můj zájem a zaměření na čajové nádobí, které patří k čaji stejně jako čistá voda či milá společnost, byl od počátku mé keramické cesty přirozený. Na své cestě hledám hranice mezi přirozenou nedokonalostí wabi a řemeslnou zručností. Spojení mezi chutí čaje a materiálem, spojení nevtíravé estetiky a funkčnosti. Na pomoc si přibírám živý oheň, Fénixe, který každou misku a konev obdaří vlastní náladou a životem.

Výpalem v peci na dřevo nepokračujeme pouze v tradici našich předků, ale také se pokoušíme o vytvoření prací jež nesou něco více než jen technologickou vyjímečnost: prací jež hovoří jazykem našich duší, keramiku jež reflektuje náš přístup k životu. Každý kus je započat na hrnčířském kruhu, poté upraven a domodelován. Glazury, které si sami mícháme jsou vybírány a testovány s ohledem na tento druh výpalu. Výsledkem alchymie glazur, ohně a hlíny jsou pak jedinečné kusy. Je to cesta hledání a objevování, cesta souznění s přírodou, je to výzva symetričnosti a tovární produkci bez života. Výpal dřevem na 1300°C je završením jedné životní etapy keramického výrobku a současně také oslavou k jeho další cestě...

Petr Novák

Více informací o peci naleznete zde.

 

A jak celý výpal probíhá si můžete prohlédnout zde:

1. část:

 

2. část:

 

Čajová keramika Petra Nováka je k dostání v Čajovně U Džoudyho,
a můžete si ji zakoupit i v našem e-shopu .

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení