Celková cena:
0

Vážení a milí zákazníci,

přišlo léto a s ním zároveň také prázdniny a období dovolených. Proto Vám přinášíme pár tipů a nápadů, co by určitě nemělo chybět ve Vaší cestovní tašce nebo ve Vašem batůžku.

 

1. Kosmetika na léto

dovol1V kosmetické taštičce by určitě neměla chybět péče o Vaši pleť a pokožku těla. V těchto horkých dnech bude naše kůže totiž vystavována horkému slunci, které pokožku vysušuje a je potřeba ji vyživit a zvláčnit. Doporučujeme např. nové sprchové gely Mango koktejl, Čerstvou oranžádu a také sprchový gel pro muže. O intimní partie můžete pečovat např. se sprchovým gelem Metsel, Jahoda, Love Bomb nebo gelem Fema a olejem Fema. V horkých dnech Vás příjemně zchladí sprchový gel Ledové mochito a tělové mléko s mátou.

Je potřeba pečovat o pokožku a vyživit ji, aby nebyla suchá. S tím Vám může pomoci také např. olej avokádový, zklidňující meduňkový nebo růžový. Pleť je v suchém a horkém období také obzvlášť velmi citlivá a potřebuje hydrataci - pro výživu a hydrataci doporučujeme např. Obličejovou masku se zlatem, denní krém se zlatem, regenerační krém Atopik, pleťový olej pro suchou a citlivou pleť nebo hyaluronové sérum. V nabídce našeho e-shopu i v kamenné prodejně naleznete mnoho dalších.

 

 

2. Krizové situace, zdraví a bezpečnost

bachJe důležité být připraveni na vše, proto se určitě hodí mít v případě nouze u sebe Bachovy květové esence pro krizové situace, vybrat si můžete např. Bach Original Rescue, Bach Rescue Remedy šumivé tablety, Bach Rescue Plus bonbony, Bach Rescue pro dobré spaní, Bach Rescue krém a gel, Bachovy kapky pro děti i pro Vaše mazlíčky. V nabídce naší prodejny také naleznete cucací pastilky v několika příchutích.

V případech podráždění, poranění kůže či zvýšené citlivosti na okolní vlivy ji doporučujeme ošetřit např. koloidním stříbrem. Lahvička ve spreji 10 ppm 25 ml a 40 ppm 25 ml se Vám vejde do kabelky, batůžku nebo i jen tak do kapsy.

Protože bychom měli šetřit naše životní prostředí a zároveň v létě více dbát na pitný režim, doporučujeme informovanou láhev, kterou si s sebou můžete vzít na cesty. Můžete si ji vybrat i v několika různých barvách podle toho, kterou čakru byste rádi harmonizovali nebo podpořili její funkci.

 

 

3. Relax a zábava

hryV dlouhých chvílích nebo na cestách můžeme doporučit zahrát si také zábavné hry - např. přírodovědné, dobrodružné, zvířátkové, cestovatelské nebo Líla, což ocení zejména děti. A protože při odpočinku můžete probudit vlastní kreativitu, může se Vám hodit i Barevná terapie: Kreativní zápisník, kam si můžete zapisovat Vaše nápady, citáty, poznámky nebo malovat a kreslit.

 

Věříme, že by Vás mohly naše tipy na cesty inspirovat a usnadnit tak přemýšlení nad balením. Tak směle na cesty s plnou výbavou :)

 


 


Ať už se rozhodnete prázdniny či dovolenou trávit jakkoliv, my U Džoudyho Vám přejeme nádherné a veselé léto plné odpočinku.

Číst dál...

Vážení a milí zákazníci,

pomalu ale jistě se blíží léto, o jehož příchodu nám zvěstuje sílící slunce. Přichází čas oslav slunce a jeho síly - letní slunovrat, nejdelší den v celém roce a zároveň nejkratší noc. Slunce je na vrcholu své energie a v následujících dnech na své síle již ubývá. Svátek je v mnoha tradicích znám a oslavován pod různámi jmény, např. Midsummer, Svatojánská noc, Litha, Alban Hefin nebo Kupadla. Letní slunovrat ohlašuje první den astronomického léta a připadá na 21. června. Od tohoto momentu se budou dny sice zkracovat, ale teprve teď začíná astronomické léto a nejteplejší část celého roku.


Tradice Slunovratu

letní slunovrat2Slunovrat byl velmi důležitým svátkem již pro naše předky, kteří vzdávali úctu slunečním božstvům a také prosili o jejich požehnání bohaté sklizni a úrodě. Uctívali sílu a energii slunce a oslavovali jej - zapalovali posvátné ohně, tančili okolo nich, radovali se a zpívali. Přes oheň také přeskakovali, aby se očistili a oheň jim tak mohl přinést ochranu, sílu, pevné zdraví a štěstí. Posvátným rituálem sám o sobě byl v tento čas i východ slunce, např. i dnes se scházejí lidé okolo Stonehenge v Anglii a z jeho středu pozorují vycházející slunce.Letní slunovrat1

Jednou z nejvýznamnějších tradic, které také přetrvávají dodnes, je válení zapálených kol či kotoučů dolů ze strání. Zářící a válející se kola symbolizují slunce, které putuje po obloze. Jejich ohořelé zbytky posléze naši předkové odnášeli na posvátná místa zasvěcená bohům a bohyním.

Se slunovratem bývá také spojován element vody. Naši předkové podnikali poutě k posvátným pramenům a studánkám, kde se věštilo. Pro přesnější věštění do vod vhazovali popel nebo posvátné předměty jako dary. Touto vodou se také žehnala pole, což mělo dodat zemi vláhu a přivolat déšť. Prováděli také očistné koupele, které měly poskytnout blahodárné ozdravné účinky po celý rok.

A protože je sluneční energie na svém vrcholu, je období letního slunovratu tím nejvhodnějším pro sběr léčivých bylinek. S nejvyšší silou slunce mají totiž byliny o to magičtější moc. Sbírají se zejména ty, které připomínají slunce - např. třezalka.


Smrt slunečního boha

Svátek je plný veselí a radosti, oslavuje se síla slunce na jeho vrcholu, ale zároveň s postupujícím časem jeho síla opět slábne. Proto si např. seveřané připomínají smrt slunečního boha Baldera, k níž se váže příběh, jiné severské skupiny zase upřednostňují sluneční bohyni Sunnu. Staří Keltové si připomínali smrt slunečního boha Belenose ("Zářící), jehož příběh je analogický příběhu o Balderově smrti.

Po znepokojivých snech boha Baldera a proroctví bohové zjistili, že Balder brzy zemře. Jeho matka, bohyně Frigg, si tedy od všech bytostí, rostlin i věcí vyžádala slib, že mu neublíží. Kromě jmelí, ve kterém necítila žádnou hrozbu. Ostatní bohové se bavili tím, že po Balderovi házeli různými zbraněmi a předměty, které mu nemohly ublížit. Loki, bůh lsti, který Balderovu slabinu odhalil, podal slepému bohu Hödovi do ruky stéblo jmelí a řekl, ať jej vystřelí. Höd se vší silou napřáhl, zasáhl Baldera a ten byl na místě mrtev.

Během těchto oslav bychom si tedy také měli připomenout, že jsme součástí vesmíru a dění v něm, a vzpomenout na ty, které milujeme, neboť právě v jejich blízkosti budeme moci čelit přicházející temnotě.


Svatojánská noc

Z pohanských oslav slunce vychází tzv. Svatojánská noc, která se slaví v předvečer svátku Jana Křtitele, tedy ze 23. na 24. června. Tato noc je plná kouzel a magie. Letní slunovrat3Lidé věřili, že se probouzejí nadpřirozené a magické síly, pálili svatojánské ohně, otevíraly se skály a země vydávala své poklady. Svatojánské čarování bývá nejčastěji spojováno se sběrem bylin a magií lásky. Sbírá se devatero bylin - kopretina, růže, smolnička, chrpa, rozchodník, netřesk, mateřídouška, fialka a zvonek, kterým se také říká svatojánské koření. Existují ale i jiné variace. Při sběru bylin se nesmělo mluvit a pokud dívka chtěla vědět, kdo bude jejím milým, měla si jej dát pod polštář a ve snu se jí budoucí muž zjevil.

Na svatého Jana se také hledá zlaté kapradí, které rozkvétá o půlnoci. Lidé věřili, že ten, komu se povede najít květ zlatého kapradí, bude obdařen magickými schopnostmi - mohl být neviditelný, rozumět řeči zvířat a rostlin. V lese také podle pověr číhaly čarodějnice, bludičky lákající do bažin, divoženky, které zpěvem a tancem lákaly mládence ven, aby je utancovaly k smrti a jejich těla roztrhaly na kusy.


Naše osobní rovina letního slunovratu

midsummer

Každý svátek nám přináší poselství a možnost se pozastavit, věnovat se sobě, svým myšlenkám a záměrům. Zatímco měsíc vládne našemu podvědomí, slunce vyjadřuje naše vnitřní světlo a vědomí. Období letního slunovratu je proto příležitostí k oslavě našich záměrů a cílů, uvědomění si našich kvalit, schopností a životní síly. Je to období radosti, štěstí a vychutnávání si světla a tepla. Zkuste si najít čas, ať už pro sebe nebo pro Vaše blízké a poděkujte sobě i jim za život, lásku a radosti, které s nimi můžete sdílet.

Síla slunce však postupně slábne, proto si uchovejme jeho energii a sílu i pro nadcházející temnější období, kdy ji budeme potřebovat.

 

Autorka článku: Lucie Kloboučková

 


Ať už tento večer věnujete pouze sobě nebo Vašim blízkým, zapálíte svíci, vydáte se na sběr bylinek či si zajdete na procházku, zkuste myslet na to, jak je důležité být spokojený. Poděkujte slunci za jeho sílu a energii a Matce Zemi za dary, které nám přináší. Pamatujme, že bychom bez ní žít nedokázali.

My u Džoudyho Vám přejeme, abyste si tuto magickou noc naplno užili a byli šťastní.

Číst dál...

Před pár dny jsme si připomněli oslavu Dne Matek, neměli bychom tedy zapomenout ani na naše děti. Mezinárodní den dětí je dnem her, zábavy a radostí. Pro děti bývají připravovány zábavné, sportovní a herní akce, kde se mohou vyřádit a užívat si volný čas plnými doušky. Svátek připadá na 1. června.

Den dětí je zkrátka pohodový den, a protože se škola pomalu, ale jistě, chýlí ke konci, můžeme ho také chápat jako malé neoficiální zahájení letních prázdnin.

Máme pro Vás několik tipů na dárky, které by Vašim dětem mohly udělat radost - a to nejen k svátků dětí, ale i o prázdninách.

 

1. Zábavné hry

Ať už máte doma malého přírodovědce, dobrodruha či cestovatele, určitě si můžete vybrat z nabídky her, které děti milují.

4veselé hry4přírod hry4zvířát hry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4dobrodr hry 4cestovat hry4.líla hry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Knížky

Vzpomínáte si na ty nádherné časy, kdy nás rodiče ukládali ke spánku a k tomu nám ještě přečetli pohádku? Udělejte radost i Vašim dětem pěknými pohádkami. Nebo jim můžete pomoci se rozvíjet s motivačními knihami.

4anděl pohád4vílí pohád4buddha pohád

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.kde bydlísluníčko4jsi vícvěřím4duhové pohád

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Omalovánky a mandaly

Děti jsou stvoření velmi kreativní, která si rády hrají s barvičkami. Třeba právě mandalami k vybarvování jim můžete udělat radost.

4mandalyděti14mandalyděti24mandaly1barevnépohádky 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doporučené produkty můžete zakoupit na našem e-shopu nebo v kamenné prodejně.


Přejeme všem dětem vše dobré, mnoho lásky, radosti a aby si svůj den užily naplno.
Váš tým U Džoudyho.

 

 

 

 

 

 

Číst dál...

Květen je měsícem oslav lásky, života a radosti. Měli jsme možnost přivítat probuzenou a rozkvétající Matku Zemi, oslavit lásku a nový radostný život. Je tedy namother čase pomyslet na ty, jež nám život vdechly, nosily nás pod jejich srdcem, a vzdát jim úctu. V květnu mají svátek naše maminky. Den matek se slaví v různé dny na mnoha místech po celém světě. V České a Slovenské republice připadá tento svátek vždy na druhou květnovou neděli - letos na 13. května.

Naše maminka je v životě nenahraditelnou osobou, ženou, která nás milovala v dobrém i ve zlém. Obětovala pro nás mnohé a dokázala nám dát lásku, i když to pro ni někdy mohlo být těžké. Poděkujme jí tedy za vše, co pro nás udělala, za to, že tu pro nás vždy byla.

Všem maminkám děkujeme za jejich péči a lásku, přejeme jim vše dobré a ke Dni matek nabízíme několik zajímavých tipů na dárky, které můžete zakoupit v naši kamenné prodejně nebo na e-shopu:

 

den matek7den matek9den matek11den matek8

 den matek3 podkova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

den matek6den matek5den matek1den matek4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

den matek14den matek13den matek12den matek10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Číst dál...

Blíží se čas ohňů a radosti. Nastává posvátný čas Beltainu - jednoho z nejdůležitějších svátků keltského kola roku, který má své kořeny již v dobách předkřesťanských. Tento svátek je v mnohých kulturách a směrech známý pod různými jmény a opisy - např. Beltane, Beltine, Valpuržina noc, Calan Mai, Jarilovy slavnosti, Noc ohňů, Pálení čarodějnic nebo Filipojakubská noc. Oslavy připadají na noc z 30. dubna na 1. května, původně se však Beltain slavil nejčastěji v noci o nejbližším květnovém úplňku - tedy v polovině mezi jarem a začátkem léta.


Tradice a oslavy Beltainu

Plynoucí energie pootáčí kolo roku do jeho světlé poloviny - právě Beltain tedy světlou polovinu roku otevírá. Můžeme tak cítit větší příliv energie, větší známky života. Příroda a Matka Země je probuzbeltaneená, v rozpuku a jen kvete, slunce získává na síle, a předává nám tak svou sílu a energii. Nastává čas radosti, plodnosti, oslav lásky a plného života.

Název Beltain pochází ze jména boha Belena nebo bohyně Beltis (Belit) a v keltských jazycích bývá překládán jako "jasný oheň". Beltain je tedy ohnivým svátkem - oslavuje se energie ohně, který nás má očistit, ochraňovat před zlými silami, je světlem na naší cestě, když se objeví temnota, a zároveň oživuje a podporuje naši vnitřní sílu, odhodlání a aktivitu. Aby lidé načerpali jeho sílu a získali ochranu, rituálně okolo ohně tančili a přeskakovali přes něj. Pro ochranu domácích zvířat byl dobytek provázen jeho dýmem. V ohni také mohli naši předkové spálit vše, co už nepotřebovali, co je tížilo a co bylo už staré, a tím se očistit. Staré a nepotřebné mohlo v ohni zemřít a uvolnit tak místo nově příchozím věcem či příležitostem. májka

Oheň ale také odráží náš vnitřní oheň - proto bývá spojován se sexualitou, která je v tomto období na samém vrcholu. Proto ženy také přes oheň přeskakovaly nejen kvůli ochraně, ale také aby ve svém lůně rozdmýchaly svůj oheň a podpořily tak plodnost. Lidé okolo ohně také tančili, zpívali, radovali se, oslavovali život a k ránu se spolu vytrácely páry, aby svůj oheň lásky společně rozžehly.

Další známou dochovanou tradicí dodnes je stavění májky symbolizující plodnost. Vzdává se úcta sexuální energii jakožto té prvotní, která dává vznik novému životu. Muži z vesnice přinesou zelený strom a ženy jej ozdobí věncem a barevnými pentlemi. Následně je májka vztyčena na viditelném prostranství vesnice a muži ji po určitý čas střeží.


Valpuržina noc

walpurgisnacht altar by skayler d642qujV germánské a severské tradici je tento svátek pojmenován Valpuržina noc (Walpurgisnacht). Název vychází ze jména germánské vědmy Valpurgy, která ve 2. století putovala s germánským vojskem. Svátek proto bývá spojován s věšteckými schopnostmi, které jsou přisuzovány zejména ženským bohyním (Freya, Holda a Frigg), ale také Ódinovi, který byl po 9 dní a nocí zavěšen na stromu světa Yggdrasil a přinesl lidem moudrost run. Walpurgis je poslední nocí temné poloviny roku, a tak se otevírají brány magie, proto je tento čas vhodný pro věštění, nahlédnutí do budoucnosti a čarování. Po této čarovné noci následuje oslava provmájová a první den světlé poloviny roku, pro kterou jsou typické energie nového svěžího dne, světlo a síla slunce. Valpuržina magická noc je tedy v kontrastu s novým jasným dnem - tento kontrast představuje mystérium protikladných sil, které bez sebe nemohou být. Lze tedy oslavovat mužskou sílu (již ztělesňují bohové Ódin nebo Frey) a ženskou sílu (ztělesňována bohyní Freyou či Frigg), které se navzájem doplňují a vyvažují.


1. máj

maydayPrvní květnový den s sebou přináší čistou láskyplnou energii. Není však jen dnem zamilovaných a zadaných, kteří mohou spolu oslavit jejich lásku a spojení mužské a ženské energie, ale také těch, kteří ještě stále na svůj protějšek čekají. Nejznámější prvomájovou tradicí je polibek pod rozkvetlým stromem. Podle tradice musí být každá žena v tento den políbena pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla a po celý rok byla krásná. Aby byla žena po celý rok vitální a svěží, měla by si také ráno omýt obličej v ranní rose, měla by požehnat vodám a pozdravit její bytosti - např. uplést z květin věneček a vhodit jej do potoka nebo řeky.

Podle tradic muži a chlapci nestavěli pouze velkou májku pro celou vesnici. Stavěli také malé májky pod okno své milé a chtěli jí tak vyjádřit náklonnost. Pokud měla dívka či žena více nápadníků, bylo úkolem chlapce či muže májku hlídat, aby ji jiný nesetnul.

 

Beltain je zkrátka svátkem plný radosti a energie, je tedy potřeba jej pořádně oslavit - zpívejte, tančete, radujte se, hrajte na hudební nástroje a využijte energii, která při oslavách vzniká. Očištěním ohněm jsme se zbavili všeho starého, je proto čas načerpat novou a životadárnou energii a tvořit.

 

Autorka článku: Lucie Kloboučková


Ať už se rozhodnete Beltain a 1. máj oslavit jakkoliv, my U Džoudyho Vám přejeme, abyste si tento posvátný čas užili v radosti a lásce.

mayday1

 

Číst dál...

Blíží se den, kdy bychom měli naši pozornost věnovat přírodě, naší planetě. Řeč je o Dni země, jehož datum připadá na 22. dubna. Tento svátek je známý i pod dalšími jmény, např. lidé v severní části Evropy jej oslavují jako Yggdrasil Day (Arbor Day). Není však odkazem našich dávných předků, ale zrodil se teprve v earthdayroce 1970 v Americe. Po jeho vzniku téhož roku také vznikla Americká agentura pro ochranu životního prostředí a došlo k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích. Česká republika Den Země oslavuje od roku 1990.

Cílem svátku je připomenout si dopady chování lidstva na životní prostředí, navrhnout možnosti náprav a prevence celosvětových ekologických problémů. I my Vám v tomto článku dáme několik tipů a rad, jak přírodu a zároveň i sebe udržovat zdravější a silnější. A to nejen v rámci Dne Země.

Mezinárodně se aktivitami v rámci Dnu Země zabývá organizace Earth Day Network se sídlem v americkém Seattlu. Na jejich internetových stránkách zveřejňují konkrétní akce, které se pořádají při příležitosti oslav Dnu Země ve všech zemích (i v České republice). O seznamu akcí, které se konají k oslavě Dnu Země v České republice, také informuje internetová stránka www.denzeme.cz.


Máme pro Vás několik rad a tipů, jak se k přírodě i sobě chovat šetrněji a s úctou, zkrátka ekologičtěji a ve prospěch zdraví

1. Dopravana kole

- zkuste omezit jízdu autem či autobusem - pokud máte možnost, choďte pěšky či jezděte na kole - myslíte u toho nejen na naši planetu, ale také na Vaše zdraví

- pokud přemýšlíte, že si pořídíte nové vozidlo, zkuste zvolit dopravní prostředek s nízkou spotřebou

 

2. Domácnost a spotřebiče

- pokud pořizujete nový elektrospotřebič, řiďte se štítkem vypovídajícím o spotřebě energie i vody 412295.01

- myčku na nádobí, pračku či sušičku zapínejte, až když jsou opravdu plné

- myslete také na ekologický způsob vytápění

- vyhýbejte se jednorázovým a plastovým obalům - takové sáčky a nákupní tašky nahraďte látkovými

- vyhýbejte se vodě v plastových lahvích a noste s sebou vlastní láhev - např. skleněnou

 

3. Potraviny932099.01

- při nakupování podpořte místní zemědělce a farmáře, neboť při přepravě potravin z jiných zemí dochází k tvorbě velkého množství zdraví škodlivých emisí a skleníkových plynů

- jezte sezónní ovoce a zeleninu

- zkuste se zamyslet nad tím, zda byste nemohli jíst méně masa, nebo případně nakupujte maso na biofarmách, kde máte ověřené podmínky chovu zvířat

- omezte konzumaci chemických potravinových doplňků a léčiv - příroda skrývá v sobě ohromnou moc, dejte jí šanci Vám pomoci a svěřte se do jejích rukou

- při přípravě jídla zkuste zpracovat co největší množství používaných surovin, zbytečně je nevyhazujte - některé části rostlin lze zužitkovat, aniž byste to tušili

 

4. Zahrada

- vysaďte ve svém okolí strom - stromy v průběhu svého života spotřebovávají oxid uhličitý a pomáhají jej přetvářet v organické energeticky bohaté cukry a kyslík

- vytvořte si přírodní zahradu, která produkuje čerstvé a zdravé potraviny bez chemie - publikací v a návodů je nepřeberné množství a my Vám některé z nich doporučíme, např.:

naše biozahrádka    434543.01 430540.01433169.01

 

 

 

 

 

 

 

5. Kosmetika

- kupujte certifikovanou přírodní kosmetiku - v ČR existuje značka Certifikovaná přírodní kosmetika (CPK) - tyto výrobky neobsahují syntetické parfémy a barviva nebo ropnCpk_normalé látky

- kupujte kosmetiku NETESTOVANOU na zvířatech - výrobky s certifikátem HCS nesmějí být testovány na zvířatech

 

6. Šatník

- oblečení, které již nechceme nebo nemůžeme nosit, je možné přešít, darovat či dát k recyklaci

 


V Džoudyho obchůdku se Vám snažíme nabízet výrobky a produkty té nejvyšší kvality, které jsou vyrobeny z čistě přírodních ingrediencí, ideálně v bio kvalitě, popřípadě vybavené certifikáty kvality.

Nevzdávejte to, pokud si myslíte, že nejste schopní dodržet všechny naše tipy a rady, jak ulevit přírodě i sobě. Nejde přeci všechno najednou. Postačí, když budete nad výše uvedenými body alespoň přemýšlet a pomalu po jednom je začnete praktikovat. Začít můžete např. od těch, které považujete za nejjednodušší a nejsnáze proveditelné.

Už jen to, že se jste článek dočtli až sem a zamysleli se nad ním, je velký posun vpřed. A naše Země to ocení.

Earth Day 2

Příjemné prožití Dne Země a především příjemné a ekologicky uvědomělé bytí Vám přeje kolektiv U Džoudyho.

 

Číst dál...

Již naši pohanští předkové ctili rytmus Matky Země a s ním spojený cyklus Kola roku. Nastává období jarní rovnodennosti, kdy je den v rovnováze s nocí a světlo postupně začíná převládat nad tmou. Otevírají se brány k novému životu, novým zážitkům a radostem. Oslavy jarní rovnodennosti připadají nejčastěji na 20. či 21. března, ale mohou probíhat i při nejbližším jarním úplňku, který má magickou moc.


Pohanský svátek našich předků a tradice Ostara

ostaraToto magické a radostné období známe pod různými jmény jako Jarní rovnodennost, Ostara, Eostre, Alban Eilir, Mid-Spring, Méan Earraigh nebo Provoda, avšak křesťané si tento svátek přisvojili a pojmenovali jej Velikonoce. Původ tohoto svátku však sahá ještě do doby předkřesťanské, kdy jej naši předkové slavili právě jako svátek jarní rovnodennosti neboli Ostara, jehož název vychází ze jména germánské bohyně jara a nového života - Eostré (stejně tak anglický název pro Velikonoce - Easter). Ostara znamená příchod nového života, a probuzení Matky Země ze zimního spánku, prvních květin a narození mláďat, která v tomto období přichází na svět. Je to čas, kdy k nám přichází proud nové energie a radosti.

Symboliku nového života nalezneme v mnoha atributech jako jsou vejce, semínka, proutí, kuřátka a zajíčci. Vajíčka symbolizují nový animální život a semínka rodící se život rostlin a úrodnost polí. Ženy zasévaly semínka, aby během roku zajistily plodnost Matky Země. Byla ale oslavována i ženská plodnost - muži ženy šlehali pomlázkou, neboť mladé proutky ženám měly předávat omlazující sílu, aby byly zdravé a plodné. Dalším symbolem tohoto svátku a plodnosti je zajíc, zvíře bohyně Eostré, který přináší ranní světlo zpět na oblohu.

 

Oslavy a rituály jarní rovnodennosti

Mnoho z dávných tradic se zachovalo a lidé je dodržují dodnes. Při oslavách lidé často provádí různé rituály vítání jara, očisty a vyhánění zimy z těla i našich domovů - koupají se v potocích a omývají se rosou. Zapalují se slavnostní ohně, jejichž popel a uhlíky mají magickou moc ochraňovat dům a pole před požárem, kroupy a povodněmi. Také je vhodné ostara5v domácnosti i v krajině provést velký jarní úklid, abychom se zbavili všeho starého, co nám může příval nové životadárné energie komplikovat.

Domovy bývají zdobeny malovanými vajíčky, kuřátky, zajíčky, pečivem, barevnými stuhami a bylinami. Vhodné je při oslavách popíjet červené víno symbolizující krev a život a sníst kousek čerstvého pečiva. Vajíčka byla už v dávných dobách barvena hlavně na červeno (červená je barvou života) a lidé na ně malovali různé symboly plodnosti, moudrosti, ochrany a síly. Měla by se barvit vždy plná, nikoli vyfouknutá, jinak mohou přinést neštěstí, neúrodu a neplodnost.

Rituálně se vítá právě probuzená Matka Země, její krajina a nový život. Vzdává se dík bohům a bohyním za jejich ochranu na naší cestě během temné poloviny roku. Je dobré mít na paměti, že se ještě stále v temné polovině roku nacházíme, a proto je vhodné vzdát díky také temnotě za její zkoušky a nástrahy, které nás potkaly, neboť zima a temné období je tím nejvhodnějším pro uspořádání vlastních myšlenek, přehodnocení situací a našich postojů.

Ve slovanské tradici bývá tento svátek pojmenován Provoda a je nazván podle rituálního vyprovázení Morany jakožto symbolu smrti, zimy a nemoci, průvodem lidí, abychom mohli otevřít náruč novému, zdravému a radostnému životu. Její slaměnou figurínu vhazují do vody, skrze jejíž proud se má bohyně Morana vrátit zpět do říše podsvětí, nebo ji svrhávají ze skály. Na její místo vlády nastupuje bohyně mládí, jara a života - Vesna. Vesna je ohnivou energií, která probouzí Matku Zemi, život v nás i okolo nás. Přichází spolu s příletem a zpěvem jarních ptáků a přináší první jarní déšť.

 


Rituál jarní očisty

ostara šalvějPokud máme do našich životů vpustit nový proud energie, je potřeba vše staré a nepotřebné propustit. Proto bychom měli udělat jarní úklid našich příbytků, přírody, ale také v naší hlavě. Zkusme si promyslet, čemu již novou energii věnovat nechceme, co chceme opustit a nechat odejít. Můžeme si vše sepsat na papír a spálit v plamenech očistného ohně. Možná, že sami cítíte potřebu staré oblečení a dlouho nepoužívané věci vyklidit a vyhodit nebo dokonce změnit místo bydliště. Pokud se chceme zbavit starých a již zbytečných věcí nebo se přestěhovat, teď je ten vhodný čas.

Při očistě prostorů, předmětů i nás samých jsou těmi nejúčinnějšími pomocníky byliny. Pro vykuřování můžete využít např. šalvěj, pelyněk nebo levanduli. Zapálit si můžete také očistnou svíci, dívat se do plamene a s každým nádechem a výdechem pročišťovat Vaši energii nebo si dát očistnou koupel s bylinnou solí či éterickými oleji. Stačí jen v klidu pobýt sami se sebou a nechat vše staré odplout. S očistou organismu i Vaší energie Vám také mohou pomoci půst a další detoxikační kúry, které Vám pomohou zbavit zažívací trakt nánosů, toxinů a nastolit ve Vašem organismu opět rovnováhu.

 

 

Autorka článku: Lucie Kloboučková


Ať už oslavíte příchod jara jakkoliv, my U Džoudyho Vám přejeme mnoho nových radostí a úspěchů.

 

Číst dál...

Vážení a milí zákazníci,

dnešní doba je poněkud hektická, žene nás stále vpřed, a již tolik nevnímáme přírodu a její duchy jako kdysi naši předkové. I přesto mnoho lidí chodí ve volných chvílích do přírody odpočívat, kochat se jejími krásami a načerpat energii. Zkusme se alespoň v těchto chvílích naladit a nacítit na elementární bytosti přírody - elementály, a možná pro nás budou mít poselství, jen zkusme naslouchat.


Jak elementární bytosti vypadají?

Pokud se je vydáme hledat do přírody, měli bychom se však obrnit trpělivostí a raději se oprostit od očekávání. Než se ukáží, může to totiž trvat velmi dlouho a také se může stát, že se neukáží vůbec. Ukazují se samy - pouze pokud to samy chtějí. A i když se nám ,,ukáží", nebývají vidět, neboť jsou prosty jakékoli předem dané vnější podoby a tvarů. Přesto však můžeme cítit jejich přítomnost a nějaký jejich obraz se nám může vyjevit. Elementární bytosti samy o sobě nemají žádný tvar, dokud na ně člověk domněle vnímané tvary nepromítne. Mnohokrát zobrazovaní trpaslíci s červenou čapkou a bílým plnovousem tedy nemusí nic vypovídat o realitě, ale může to být pouhá projekce představ. Elementární bytosti svou podobu mohou využívat k tomu, aby ukázaly co se v jejich nitru odehrává. Podoba, ve které je vnímáme, může být tedy obrazem představ o jejich podstatě, vycházející ze vzpomínek pozorujícího člověka, nebo vyjádřením obrazné řeči, kterou tyto bytosti samy používají, aby lidskému vědomí přiblížily určité poselství.

 

Druhy elementárních bytostí

Pokud se s elementárními bytostmi spojíme, nejčastěji to bývá skrze sny a nebo při meditaci v přírodě (pokud je nevyrušíme). Jejich astrální těla jsou vytvářena energiemi čtyř živlů: země, vody, vzduchu a ohně, proto tyto bytosti můžeme rozlišit do čtyř skupin: Elementární bytosti Země (Gnómové, trpaslíci, skřítci a víly), Vody (sirény, undiny, nefreidky, tritóni, nymfy), Vzduchu (elfové, sylfové) a Ohně (salamandři).

Živel bychom však neměli chápat ve fyzickém slova smyslu, tzn. zemi ne jako zemi, po které kráčíme, vodu ne jako tekoucí vodu, vzduch ne jako ten, který dýcháme, a oheň ne ten, který hřeje. Měli bychom je chápat jako rozsáhlejší uskupení, která se těmito fyzickými způsoby projevují. Živly odpovídají čtyřem nižším úrovním přírody - země úrovni fyzické, voda úrovni energetické, vzduch úrovni psychické a oheň úrovni mentální. A elementálové a duchové přírody jsou formy života právě uvnitř těchto elementů.

 

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé skupiny elementárních bytostí:

1) Elementární bytosti Země

vílyMezi bytosti Země patří víly, gnómové a trpaslíci. Malí trpaslíci se objevují už ve folklóru všech národů, ale objevují se také jistá monstra, která dokáží měnit velikosti. Trpaslíci bývají často šprýmaři, radostné povahy, dobrými pomocníky čarodějů, ale někdy mohou také dělat pěkné naschvály, obzvláště těm, kteří se je úpěnlivě snaží najít a setkat s nimi.

V dřívějších dobách, kdy se lidé hodně zajímali o manuální práci a řemesla, jejich pomocníkové bývali malí Gnómové. Ti také často pomáhali mágům a vysílali jim vzkazy např. ťukáním do dřeva a nábytku.

Víly jsou známé po celém světě a získaly si také synonymum kouzelnic a čarodějek, o čemž se můžeme dočíst už ve středověkém příběhu o Merlinovi ze ságy o Artušovi, kde se Morgana objevuje jako víla. Vílí projekce odpovídá ženskému zjevu a jejich velikost je rozmanitá. Jsou velmi znalé tajemství rostlin, kamenů a stromů, magie. Některé jsou také ochránkyně dětí.

 

2) Elementární bytosti Vody

Do této skupiny řadíme sirény, které žijí na mořské hladině a jejich jméno v překladu znamená ,,ty, které okouzlují/svádějí". Často bývají vyobrazovány jako sirenabytosti s hlavou ženy a tělem rybím a hudebně velmi zdatné - jejich neodolatelný hlas a zpěv mohl lákat zejména mnoho námořníků. Dalšími v této skupině jsou ženské bytosti nereidky, které jsou doprovodem bohyně Afrodíté, která byla zrozena z mořské pěny. Proto se staly průvodkyněmi a ochránkyněmi plachetnic králů a císařů. Tritóni jsou jejich protějšky s mužskou horní polovinou těla a zbytkem těla hadího vzezření. Dalšími bytostmi vod jsou undiny, které obývají nejčastěji skalní řeky nebo naopak mořské skryté břehy a pláže a bývají vyobrazovány, jak si češou dlouhé vlasy a lákají muže do svých jeskyní. Posledními z této skupiny jsou nymfy, které obývají jezera a klidné vody, střeží lesní prameny, mstí se nevěrným mužům a jejich projekce je opět ženského vzhledu. Nymfy jsou symbolem krásy a lásky bohyně Venuše. Dle tradic se pro jejich milostné úmysly mohou proměnit v člověka. O nymfách vypráví také sága o Artušovi, kde jedna z nymf navrací z jezera magický meč.

 

3) Elementární bytosti Vzduchu

elfMezi tyto bytosti patří všude známí elfové - malí elementálové vyskytující se v projekci ženské i mužské, mají léčitelské schopnosti, jsou znalí bylin a drahokamů. Mají rádi jemné zvuky a barvy. Často bývají vyobrazováni jako malé půvabné okřídlené postavičky se špičatýma ušima. Obdobně je to s tzv. sylfy, jejichž jméno je pravděpodobně odvozeno od zvuku, který vytváří vítr v druidských harfách. Žijí pouze ve vzduchu a k životu potřebují neustálý pohyb.

 

4) Elementární bytosti Ohněsalamandr

Ohnivými bytostmi jsou salamandři, kteří se zdržují např. v ohni krbu. Není příliš radno s nimi navazovat kontakt, neboť řídí bioelektrické vzruchy, které probíhají nervovou soustavou člověka. Naklonit si je můžeme určitými kovy, které je uklidňují a pohlcují - mohou tak jejich sílu přenést do různých amuletů.

 

Elementárních bytostí existuje daleko více, např. andělé, démoni, draci, duchové kamenů, ale také lze za ně považovat i mentální formy bohů a bohyní.

 


Autorka článku: Lucie Kloboučková

K sepsání článku bylo čerpáno z knih Elementární bytosti od Marka Pogačnika a Elementálové - Duchové přírody od Jorge. A. Livragy. 


Na našem e-shopu jsme pro Vás nabídku knih rozšířili právě o publikace zaměřené na tyto bytosti. Nabídnout Vám můžeme knižní tituly jako Elementární bytosti, Jak se setkat s vílami, Kniha elfů a víl, Elfové, hobiti, trpaslíci a mýty a Léčení s pomocí duchů rostlin a stromů. Tyto knižní tituly naleznete také v oddělení Knih v naší kamenné prodejně na I.P.Pavlova.

 

 

 

 

Číst dál...

K čínskému roku se váže legenda, která praví o velké hostině, kterou uspořádal Buddha. Pozval na ni všechna zvířata, aby poukázal na rovnost všech živých bytostí, a tím tedy zdůraznil jednotu světa. Jako první přiběhla zuřivá Krysa, následně přišel pracovitý Buvol, třetím příchozím byl tvrdohlavý Tygr. Jako poslední na hostinu přišli věrný Pes a svědomitý Vepř. Buddha se rozhodl, že všechna příchozí zvířata odmění, a proto každému z nich daroval vládu a moc v jednom určitém roce.

Loňský rok 2017 byl ve znamení ohnivého Kohouta, a tedy ve znamení klidu, spravedlnosti a kreativity. Užili jsme si úspěchů, kterým ale předcházela tvrdá práce a píle. Čínský horoskop na rok 2018 je ve znamení zemského Psa. Co nás v následujících měsících čeká? Co nám nabídne a komu se bude nejvíce dařit?


Rok 2018 ve znamení zemského Psa podle čínského horoskopu

Rok zemského Psa podle čínského kalendáře začíná 16. února 2018 a končí 4. února 2019. Tímto rokem nás budou provázet spravedlnost a vědění jak v osobní, tak společenské rovině - dařit se totiž bude nejen jedincům, ale také celé lidské společnosti.

Hlčínský rok pesavním tématem v roce 2018 dle čínského horoskopu bude všeobecný zájem, dobro, etické zacházení, štědrost a odvaha. Podle čínské astrologie a znamení zemského Psa se naučíme říkat ne a začneme rozlišovat skutečné přátele od těch, kteří si na ně jen hrají. Lidé by měli dojít uvědomění a dřívější zlé tendence nahrazovat dobrými skutky, statečnými činy a šlechetným jednáním. Nespravedlnost, bezpráví, lidská hloupost a bezohlednost nám přestanou být lhostejné a začneme se více zajímat o osud druhých. Rok zemského Psa také slibuje zlepšení sociálních, ekonomických a kulturních poměrů.

Podle čínské předpovědi v roce 2018 se bude dařit všem lidem, kteří si rozumí se znamením Psa. Nejvíce takto kompatibilními a harmonickými znameními jsou Kůň, Zajíc/Králík, Tygr a jak jinak než Pes. Ani jiná znamení ale nepřijdou zkrátka, jen to bude chtít v některých případech více kompromisu, přemýšlení, uvážlivost a smíření.

Řeč je zejména o znamení Drak a Kohout, která jsou se Psem podle čínské astrologie často v konfliktu. Během tohoto roku by se tedy lidé v těchto znameních měli učit hledat společnou cestu a řeč, aby nakonec došli smíření.


Jaký je zemský Pes podle čínského horoskopu?

Podle čínského horoskopu jsou zrozenci ve znamení Psa věrní, loajální a oddaní lidé. A to platí zejména o lásce. Pes má často problém najít spřízněnou duši, ale pokud ji najde, udělá vše pro to, aby s ním jeho protějšek byl šťastný a zůstal po jeho boku. Pokud hledáte ideálního a oddaného přítele, pes je tím pravým kandidátem. Umí naslouchat, rád pomáhá a jeho přátelé se mu pro jeho schopnosti vcítění se a soucit rádi svěřují. Na jednu stranu mají Psi dar naslouchat, ale objevují se i jejich slabší stránky spojené s jejich komunikací a citlivostí. V každodenním životě se totiž tito lidé příliš neprojevují, drží se v pozadí a své názory si nechávají pro sebe.

Zemskému Psovi však velmi pomáhá element Země, který vyrovnává jeho nedostatky a dodává mu disciplinovanost, systematičnost, racionálnost a praktičnost. Zrozenci ve znamení zemského Psa bývají diplomatičtí, a žádný konflikt pro ně není překážkou. Umí si poradit, jsou rozhodní, bystří, inteligentní a sebejistí, což na některé lidi může působit chladně až arogantně.

V práci bývají většinou oblíbení. Pokud je zaměstnání naplňuje, vkládají do něj 100 % své energie. Nesměji to však přehánět, neboť pro svou horlivost se mohou někdy stát trnem v oku kolegů.

Pes si nejvíce rozumí se znamením Psa, Koně, Tygra a Zajíce/Králíka. Naopak ke konfliktům dochází se znamením Draka a Kohouta. A právě pro tato znamení neslibuje čínský horoskop na rok 2018 úplně jednoduché zítřky. 

 
Roky Psa jsou:

1910, 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030, 2042, 2054

 

Hesla pro rok zemského Psa 2018

Ani v tomto roce, který nám předpovídá úspěch, bychom neměli usnout na vavřínech. Stále bychom měli na sobě pracovat. Pomoci nám mohou např. tato motta:

  • Všude dobře, doma nejlíp. Nezůstávej ale pořád doma, neboť za humny nečíhají draci. 
  • Nečiň jinému, co nechceš, aby on činil tobě. Brzy se ti to vrátí.

 


Jaké jsou tedy vyhlídky jednotlivých znamení pro čínský rok 2018?

 

Krysa

V roce 2018 bude mít Krysa štěstí v oblasti práce, přátelství, vztahů a osobního rozvoje. V ostatních oKrysablastech se Krysám povede spíše průměrně. Krysa je velmi charismatické a cílevědomé znamení, proto bude rok 2018 ideálním obdobím k upevňování pozice v práci a ke kariérnímu postupu. Nicméně je dobré mít na paměti, že nic není zadarmo. Všechny budoucí úspěchy Vás budou stát určité množství energie a píle. Krysa bude často pod nátlakem pracovního vytížení a pro své povinnosti může zapomínat odpočívat. Zpět na nohy Krysu postaví svižná procházka, cvičení nebo čtení knih. Tento rok slibuje ale také v mnoha ohledech překážky, proto by Krysy měly ocenit jejich vlastnosti jako jsou důvtip, šarmantnost a ambicióznost. V těžkých chvílích budou Krysy vyhledávat přátele a nejbližší. Krysa sice patří mezi znamení, které má s navazováním nových pevných přátelských svazků problém, ale v následujících měsících se jim bude dařit. Bude však potřeba naučit se naslouchat, chápat a zapomínat. Jen tak se Kryse v životě objeví noví přátelé, kteří ji posunou dále.

 

Buvol

Buvol je tvrdohlavé znamení a mívá sklony k neústupnosti a nedůtklivosti. BuvolRok 2018 bude pro ně plný nástrah a překážek, proto by se měl snažit ze své komplikované povahy ubrat. Jen tak se mu podaří zvládnout všechny překážky a nástrahy se vztyčenou hlavou. Jeho tvrdošíjnost a pevná povaha mu však pomohou je vyřešit bez následků. Podle čínského horoskopu by si Buvoli měli dávat pozor na to, jak hospodaří s penězi. Mohou se totiž objevit nečekané výdaje, které mohou nepříjemně překvapit. Pro nezadané Buvoly svítají nemalé naděje pro navázání nových vztahů. Mezi nejvíce kompatibilní znamení patří Krysa, Kohout nebo Drak.

 

Tygr

Zrozenci Tygra se mohou radovat, neboť jim čínský horoskop na rok 2018 (na rozdíl od předchozích let) přinese mnoho dobrého. Budou to právě Tygři společnTygrě se Psy, kteří se stanou vedoucími bojovníky za zlepšení dobra a etiky ve společnosti. Jejich píle a tvrdohlavost budou důvodem k celkovým změnám a zlepšením. Tygrům se v roce 2018 bude dařit téměř ve všech oblastech. V práci se mohou těšit na lepší podmínky, konečně se jim vyplní některé dlouholeté sny, na kterých tvrdě pracovali. Na úspěchy se mohou těšit také v lásce, nových přátelstvích a mohou získat kontakty, které se jim mohou v budoucnu hodit. Zvýšenou ostražitost by měli věnovat smluvním závazkům, které by v roce 2018 chtěli poskytnout nebo podepsat.

 

 

Zajíc/Králík

Zajíc

Předchozí rok nebyl pro Zajíce/Králíky příliš úspěšný, na rok 2018 však čínský horoskop slibuje velké zlepšení. A to hlavně proto, že Zajíc/Králík si s vládnoucím znamením Psa velmi dobře rozumí. Pes bude v tomto roce nad nimi držet ochrannou ruku. Proto je Zajícům/Králíkům doporučeno vykročit vstříc všem novým příležitostem a dobrodružstvím. Nezapomínejte však, že Zajíc/Králík je emocionálně založen a ne příliš dobře snáší, pokud kolem sebe nemá svoje lidi. O blízké přátele a rodinu se obvykle pečlivě stará a křehké přátelské svazky si láskyplně opečovává. A právě v následujícím roce 2018 se Zajícům/Králíkům tyto snahy vyplatí. Jeho přátelé se za něj postaví ve chvílích, kdy to bude potřeba, a budou mu nápomocni. Rok zemského Psa také předurčuje, že nezadaní Zajíci/Králíci se mohou těšit na nová milostná dobrodružství, ze kterých by mohlo vykvést i něco více. Ostražití by však měli být v pracovním prostředí, kde se jejich úspěch neobejde bez závisti, pomluv a křivd.

 

Drak

V roce 2018 by si zrozenci Draka měli dávat dobrý pozor, jak budou vycházet s vládnoucím Psem. Většinou jsou s ním v konfliktu, a proto by jim jejich negativní eDrakmoce a kroky mohly tento rok zkomplikovat. Rok 2018 se neobejde bez velkého množství usilovné práce a píle. V následujících měsících budou Draci postaveni před nelehké překážky. Nemějte však obavy, na jejich konci můžete čekat vytoužené cíle a sny. Předchozí rok byl pro Draky v ohledech vítězství méně náročný, letos si však svá vítězství budou muset ještě více zasloužit. Čínský horoskop také říká, že následující měsíce se stanou symbolem změn, a to jak těch velmi pozitivních, tak těch negativních. Mějte proto oči otevřené, dejte pozor na přílišnou důvěřivost, neuvážené investice a unáhlená rozhodnutí.

 

 

 

HadHad

Uplynulý rok 2017 byl k Hadům velmi laskavý a šltědrý, neboť Hadi jsou ideálním kompatibilním partnerem Kohoutů, jež nám vládl v loňském roce. K vládnoucímu Psovi jsou Hadi v neutrálním vztahu, a nemusí proto očekávat žádné fatální zvraty ani překážky. Tento rok může být poměrně vydařený, neboť Hadi se velmi rychle přizpůsí povaze tohoto roku, který se bude ve znamení vědění, tolerance a celkového zlepšení společnosti. Spolu s Tygry a Psy budou vůdčími představiteli zlepšování. Hadi se také mohou těšit na nové pracovní příležitosti, nová obohacující setkání a výzvy, do kterých se s elánem mohou zapojit.

 

Kůň

PKůňro Koně byl loňský rok náročný. Rok zemského Psa však Koním slibuje nové příležitosti. A protože je Kůň jedním z mála znamení, které má velmi dobrý vztah s vládnoucím Psem, mohou v tomto roce očekávat dobro, štěstí a mnoho úspěchů. Kůň patří mezi nejsilnější a nestálejší znamení a právě v tomto roce se mu podaří upevnit partnerské, pracovní, osobní i rodinné vztahy. Najdou klid sami v sobě a začnou si vážit maličkostí ve všedním světě. Na druhou stranu předpověď na rok 2018 nabádá Koně, aby si dávali pozor na zdraví, které mohlo být dlouho opomíjeno. Proto se v následujících měsících mohou zdravotní komplikace ukázat, a rozhodně se tedy nevyplatí jim nevěnovat pozornost.

 

 

KozaKoza

V aktuálním roce Kozu potkají jak vzestupy, tak pády. Kozy by měly více myslet na sebe a zaměřit se na jejich myšlenky a přání. Právě jejich podvědomí je může dovést k cílům a rok zemského Psa se pro ně stane v mnoha ohledech úspěšným. Dařit se jim bude v oblasti podnikání a kreativity, kde naleznou uplatnění a dočkají se obdivu. V podnikání si však budou muset dávat dobrý pozor na lstivé a neupřímné chování, což může být pro tiché a leckdy bezbranné Kozy oříšek. Kozám se bude v roce 2018 dařit i v lásce, ale neměly by usnout na vavřínech - měly by být stále obezřetné a zejména upřímné a čestné.

 

Opice

ProOpice Opice byl uplynulý rok poněkud divoký. V tomto roce se však zrozenci v tomto znamení mohou těšit na mnoho pozitivních změn, které jim rok zemského Psa přinese. Přínosnou bude pro ně oblast podnikání, kde získají jistotu rozletu a mohou vydělat spoustu peněz. Nebude to ale zadarmo a práci budou muset obětovat hodně času, úsilí a píle. Opicím se také vyplatí zariskovat a jít do nových podniků a aktivit, které dlouho odkládaly. Nic se ale nemá přehánět, a tak by si měly Opice dát pozor na přílišný nápor nových aktivit, aby pro nové výzvy nezačaly zapomínat na staré pořádky a řád, jinak by snadno mohly ztratit důvěryhodnost.

 

 

Kohout

Kohout

Kohout, který vládl uplynulému roku a mohl si užívat nových začátků a přívalu energie, nyní bude štafetu předávat Psovi, se kterým ne vždy vychází dobře. Zatímco Psi jsou spolehliví, oddaní, věrní a poctiví se sklonem k rutině a stereotypu, Kohouti jsou úplně jiní. Podle čínského horoskopu pro tento rok budou Kohouti čelit novým nastoleným pořádkům a mnohdy budou muset dělat ústupky a přijmout situaci tak, jak přijde. Nevěšte hlavu, Kohouti si budou moci zažít skvělé okamžiky v oblasti lásky, přátelství a kariéry. Ve špatných dnech budou energie vyváženy podporou a láskou přátel i nejbližších osob. Nezadaným Kohoutům se dostane nečekané dávky romantiky. A i pracovní situace bude Kohoutům nakloněna a bude čas na nové produktivní změny.

 

Pes

PesVzhledem k tomu, že Pes pro tento rok převzal vládu, bude si tento rok vychutnávat plnými doušky. Uplynulý rok pro Psy znamenal množství překážek a starostí, letos se jim však dostane pozornosti a krásných nových příležitostí. Přichází tedy pro Psy ideální období pro naplnění snů a dlouho odkládaných tužeb. Štěstí bude Psům přát ve všech oblastech, ve kterých se budou pohybovat. Bude jim přáno v lásce, kariéře i osobním rozvoji, proto by měli využívat každé příležitosti, kterou jim rok 2018 přinese, a žádnou by neměli lehkovážně promarnit. Nicméně by měli dbát na oblast zdraví, kde se nebude vyplácet lehkovážnost.

 

 

Vepř

Vepř

Pro Vepře znamenal loňský rok víceméně špatnou karmu. Rok zemského Psa jim ale bude tentokrát v určitých oblastech spíše ku prospěchu. Mnohé úspěchy si Vepři budou muset tzv. ,,tvrdě vydřít", bude zapotřebí vynaložit píli a oběť. V roce 2019, což bude rok Vepřů, se vše obrátí k lepšímu. Do té doby se Vepři ale budou muset potýkat s vládnoucím Psem, který uznává hodnoty jako myšlení, vědění, tolerance, upřímnost a inteligence, což může být pro bohémské a pohodové Vepře poněkud problém. Vepři se budou muset naučit přijímat zodpovědnost a podřídit se vládnoucím Psům. Dařit se jim bude v oblasti lásky, kdy jim bude dávána najevo náklonnost, a v oblasti práce, kde se mohou těšit na nové příležitosti a finance.

 


Každé znamení horoskopu má své jedinečné vlastnosti a schopnosti - poznejme je a posilujme, abychom je mohli využít k našemu prospěchu. Pokusme se také uvědomit si naše slabiny a pracovat na nich.

Mnoho úspěchů, radosti a skvělých zážitků v roce Zemského psa Vám přeje kolektiv U Džoudyho.

Číst dál...

Blíží se začátek února a s ním i první letošní velký svátek - Oimelc neboli Imbolc. Imbolc (též Hromnice, Candlemas, Imbolg, La Fhéile Bríde, Ouiamelgtis, Gwyl Ffraed, Óimelc, Ouimelko, Là Féill Bhride) je svátkem, jehož oslavy probíhají na přelomu ledna a února, kdy se obvykle dočasně oteplí nebo dokonce v teplejších oblastech se již začnou objevovat první zelené rostlinky.


Původní pohanská tradice Imbolc a Hromnice žije

Příchod nových světlých dní a objevování nového života oslavovali již naši předkové. Imbolc bývá také označován jako svátek ohně, neboť v těch částech Evropy, kde je ještě stále nejtužší část imbolc4zimy, lidé právě nejvíce využívají síly ohně, aby odehnali zimu a chlad ze svých příbytků. Zapalují se ochranné ohně před domem i uvnitř a žehnají se krby, které mají ochraňovat domov před blesky a kroupy. Provádějí se rituální požehnání a oběti pramenům a studánkám.

V předvečer Imbolcu se obvykle pořádaly velké oslavy a hostina. Nesmělo se zapomenout na obětování bohům a bohyním v podobě jídla a pití. Také bývalo zvykem vykonat první slavnostní jarní orbu s pluhy ozdobenými barvenými pentlemi. Obětiny pro bohy se vkládaly do jejich brázd. Tyto pluhy se žehnaly pálenkou a doprovázely je mladé dívky.

V tomto čase se pomalu připravujeme na jaro, nové životy, znovuzrození a novou sílu - konec zimy také bývá spojován s laktací dobytka, neboť v dávných dobách v krutém období zimy byla zemědělská společenství závislá na ovčí vlně a mléku dobytka, který v tomto období začíná rodit mláďata. K zahánění zimy a požehnání našim novým záměrům a životním etapám lze také přispět pálením uschlých dřevin a bylin, které jsme použili v období zimního slunovratu. Pomoci může např. pelyněk, sporýš nebo šalvěj. Jako symbol očisty mohou sloužit i bíle zbarvené květy a pro zažehnutí nového ohně v nás lze použít i žlutě, oranžově či červeně zbarvené květy či plody (např. šípky).

Jelikož se připravujeme na období plné nové energie, nových životů a radosti, je vhodné udělat důkladný úklid, zbavit se starých věcí, které již nepoužíváme - vyhodit je či darovat, na chvíli nechat všechna okna a dveře otevřené, aby vše staré mohlo odejít. K vyčištění prostoru lze také použít vykuřovadla, esenciální oleje, očistné svíčky, ale také zpěvem, za zvuku šamanského bubnu nebo cinkotu zvonečků. Cílimbolc1em je očistit prostor a povzbudit Matku Zemi k probuzení se z dlouhého zimního spánku.

Český název Hromnice odpovídá anglickému názvu svátku Candlemas a v kalendáři mu náleží 2. únor. Název je odvozený od hromu a blesku, kterými hlásí bůh Perun svůj příchod, aby zahnal zimu a pomohl Matce Zemi probudit se znovu k životu. Naši předkové tento svátek velmi ctili a vykonávali rituály k poctě příchozího prvního zahřmění, které symbolizovalo příchod jara - např. posvěcovali bílé svíce - hromničky, jejichž světlo nám má být ochranou při první jarní bouřce. Při první jarní bouřce by měl muž nadzvednout svou partnerku, aby získal sílu a udržel si ji po celý rok.

 


Ohnivá Brigit a očista

Saint Brigids cross

V keltské tradici bývá tento svátek zasvěcen bohyni Brigit (Bríd) - bohyni léčení, inspirace, učení a ochránkyni domova a ohně, ale také patronce řemesel. V tomto období přichází jako panenská a čistá bohyně symbolizující příchod jara. Chodívá mezi lidi, proto se přede dveře příbytků často pokládají oděvy nebo nástroje, aby jim požehnala. V den Imbolcu se v kovárnách také zhášely všechny ohně, vyčistilo se ohniště a nové ohně mohly zapálit jen mladé dívky, panny, které symbolizují právě čistotu a esenci Brigit. Jejím nejvýznamnějším symbolem je tzv. Brigitin kříž, který se váže ze slámy a jako ochranné znamení připevňuje nad vchod domu. V Evropě je Brigit bohyní velmi oblíbenou, bylo jí zasvěceno mnoho studní i léčivých pramenů. Ani příchod křesťanství neeliminoval její oblíbenost - mezi svatými se totiž objevuje jako sv. Brigita.

Brigit lze považovat za tzv. trojbohyni - tedy bohyni ve třech podobách: patronka léčitelství, kovářství a umění. O Imbolcu je tedy vhodné provozovat rituály spojené s léčbou a léčitelstvím a očistou. Můžeme si s Brigit zameditovat, zapálit očistnou svíci a požádat ji o léčení starých záležitosti či o uzdravení. Můžeme tvořit kresby, tančit, zpívat, psát básně, abychom oslavily tuto Bohyni inspirací. Bohyně Brigit vždy trpělivě naslouchá a je ochotna pomoci.


Pro vytvoření článku byly informace čerpány i z publikace:

naše tradice

 

 

 

 

 

 

 Autorka článku: Lucie Kloboučková

 


Ať už se rozhodnete uctít tento posvátný čas jakkoliv, my U Džoudyho Vám přejeme mnoho sil a radosti, které přijdou spolu s příchozím jarem.

Číst dál...

Aktuality z obchodu