Celková cena:
0

Pro zákazníky obchůdku U Džoudyho jsme nově zařadili do našeho sortimentu řadu zajímavých japonských čajů, originálně balených převážně po padesáti gramech. Jedná se (kromě dvou výjimek) o klasický japonský zelený čaj. Ten si v našich zemích získává čím dál větší oblibu. Pro ty, kdož toho o japonském čaji a jeho přípravě zatím příliš nevědí, jsme připravili náš krátký článek.

Green tea leaves

Čajová kultura má v Japonsku velmi dlouhé kořeny. Například první čajový rituál vznikl v Japonsku už před více než osmi tisíci lety. Pití čaje přinesli do Japonska buddhističtí mniši, kteří studovali v Číně. Znamená to, že i rostlina je původem stejná - Všechny druhy čaje jsou zpracovávány z lístků jediné rostliny zvané Camellia sinensis (někdy též Thea sinensis) teda Čajovník čínský. Jedná se o stálezelený keř, jehož výška se na plantážích udržuje do výšky jednoho metru. Díky tomu se čajové lístky sklízí pohodlněji a úroda je větší. Japonské čaje mají tři základní sklizně do roka. První – přibližně v květnu (nejkvalitnější – klasická „sencha“), druhá (průměrné kvality) přibližně v červnu a třetí (nejnižší kvality) v září. Čajovníku se daří hlavně ve vyšších nadmořských výškách – je tam sice menší sklizeň, ale čaj je pak mnohem kvalitnější. Čajovníkový keř se na jednom místě pěstuje 40 až 100 let a první lístky se mohou

Číst dál...

konvička Yixing dýněKoupíte si nové čajové nádobí a nejste si jisti, jestli ho můžete okamžitě začít používat. Laik většinou tápe, co by se mělo s novou konvičkou udělat ještě před tím, než z ní zavoní první čaj. Náš článeček nebude samozřejmě o konvičkách, které mají glazuru, tam je ošetření snadné. Stačí horká voda (nepoužíváme žádné saponáty ani jiné čistící prostředky a necháváme volně doschnout). Jiné je to u hliněných a keramických konviček bez glazování. U nich je velmi důležité provést procesy, zvané "zatažení" a "začajování". Díky této operaci se odstraní pachuť hlíny, která by mohla poškodit výsledný čaj a konvička pak získá lepší vlastnosti co se týče udržování tepla a samotné životnosti.

U Džoudyho máme dobrou zkušenost se způsobem, který Vám níže popíšeme:

 

1. Vyčištění konvičky

Konvičku vypláchněte vlažnou vodou a lehce vydrhněte houbičkou nebo kartáčkem, aby se odstranily případné kousky uvolněné hlíny (nepoužívejte žádné čistící prostředky pouze vodu).

2. Propláchnutí

Konvičku po vyčištení několikrát propláchněte vlažnou vodou. a nechte samovolně vyschnout.

3. Vyvaření

Konvičku umístěte do nádoby, nejlépe hrnce, a to tak, aby bylo možno ji celou zalít. Položte ji na čistý kus látky určený pouze pro tento proces. Do nádoby nasypte hrst čaje (doporučujeme použít takový, který později budete z konvičky popíjet) a zalijte teplou vodou. Přiveďte k varu a za mírného probublávání dejte vařit cca 1 hodinu. Poté nechte konvičku v nálevu přes noc stát.

4. Závěr

Ráno konvičku vytáhněte z výluhu, opláchněte a nechte na vzduchu vyschnout. Nyní je již vaše nová konvička připravena k používání. A před samotným užíváním je dobré ještě konvičku „začajovat“. Což znamená jen to, že připravíte několik nálevů z čaje, které necháte v konvičce déle louhovat a nakonec vylijete. Tento proces není úplně nutný, ale zvýšuje to odolnost konvičky i uvnitř a materiál konvičky nasákne více čajového aroma.

A nakonec dvě rady z čajovnické praxe:

 

Občas se může na konvičce vyskytnout světlý, téměř bezbarvý povlak. Zejména pokud zvolíte variantu zatahování čajem. Nejde o nic špatného, povlak můžete snadno odstranit kartáčkem a několikerým opláchnutím ve vlažné vodě.

Při koupi si dobře konvičku prozkoumejte. Na první pohled i malá, nevinně vypadající prasklinka se může při procesu zatahování a začajování vyvinout v defekt, který by se mohl rozšířit a konvičku nenávratně poškodit. Proto je důležitá prvotní očista konvičky, při které si ji pečlivě prohlédnete a také ji provlhčíte a snížíte tak pro konvičku teplotní šok z vroucí vody.

 

 

Přejeme příjemné chvilky u misky dobrého čaje!

Vaše čajovna U Džoudyho

Číst dál...

Čajová expedice U Džoudyho: Skalní čaje z hor Wu-i

 
skalni_caje_zhor_wui_mesto_wuisan.jpg
město Wu-i-šan
v severní části provincie Fu-ťien

Hory Wu-i (Wuyishan / Wu-i-šan) se nachází u stejnojmenného města Wu-i-šan (Wuyishan), které leží nedaleko hranic s provincií Ťiang-si (Jiangxi) na jihovýchodě Číny v provincii Fu-ťien (Fujian). Čaje, jež se zde pěstují, se řadí ke druhu wu-lung (jeden ze šesti základních druhů čínského čaje charakteristický svou částečnou oxidací) a podle přísloví "v horách jsou skály, ve skalách je čaj" se nazývají "skalní".

Číst dál...

kung_fu_setKung-fu čcha aneb čínský čajový obřad
autor článku: Petr Vrána


Názory na to, proč se čínský čajový obřad nazývá "kung-fu čcha", se liší. Termín "kung-fu"  neoznačuje pouze čínská bojová umění, nýbrž obecně znamená "mistrovství", resp. určitou "dovednost" či "zručnost", kterou člověk získá po pravidelném a dlouhodobém cvičení.

 
Číst dál...


c600772.01.jpg

Kvetoucí čaj, někdy také nazývaný čajový květ, je důkazem toho, že čaj nemusí jen dobře chutnat, ale že nám může poskytnout i podívanou pro oko. Po přelití horkou vodou se čajový květ pomalu otevírá,až uvolní nádhernou a omamnou vůni. 

S kvetoucím čajem se nejčasteji můžeme setkat v podobě čajových lístků svázaných do kuličky velikosti vlašského ořechu a uvnitř  vevázaným květem. Čaj se po zalití vodou rozvine. Kvetoucí čaje nejen krásně vypadají, ale také příjemně chutnají a voní.

Historie a původ kvetoucích čajů
Jistě nás nepřekvapí, že zemí původu kvetoucích čajů, a tvarovaných čajů vůbec, je Čína.  Země, která je čajovou tradicí proslulá a může se honosit  řadou čajových skvostů a specialit. Umění ručně tvarovaného čaje je v Číně známé a rozvíjené již několik set let. Během čínské kulturní revoluce (1966 – 1976) bylo však odsuzováno jako symbol buržoazní společnosti a zakazováno. Ke konci revoluce byla produkce těchto čajů opět podporována, protože vládnoucí úředníci a bohatá politická elita se těmito čaji rádi obdarovávali. Tvarovaný čaj byl považován za reprezentativní a oblíbený dárek.

Číst dál...

foto.novak.jpg

"...keramika je pro mne fascinující proces. Ze země, z bláta a špíny, z ohně a kouře vzniká jemně se lesknoucí a éterický povrh čajové misky. Jsou to kouzla, která by se neobjevila bez soustředěné práce plné zakonitostí a řemeslné zručnosti.
Aby keramika byla Cestou, je důležité poznávat její zákonitosti stejně jako rozvíjet zručnost."

„Čaj piji déle než točím z hlíny“ a proto můj zájem a zaměření na čajové nádobí, které patří k čaji stejně jako čistá voda či milá společnost, byl od počátku mé keramické cesty přirozený. Na své cestě hledám hranice mezi přirozenou nedokonalostí wabi a řemeslnou zručností. Spojení mezi chutí čaje a materiálem, spojení nevtíravé estetiky a funkčnosti. Na pomoc si přibírám živý oheň, Fénixe, který každou misku a konev obdaří vlastní náladou a životem.

Výpalem v peci na dřevo nepokračujeme pouze v tradici našich předků, ale také se pokoušíme o vytvoření prací jež nesou něco více než jen technologickou vyjímečnost: prací jež hovoří jazykem našich duší, keramiku jež reflektuje náš přístup k životu. Každý kus je započat na hrnčířském kruhu, poté upraven a domodelován. Glazury, které si sami mícháme jsou vybírány a testovány s ohledem na tento druh výpalu. Výsledkem alchymie glazur, ohně a hlíny jsou pak jedinečné kusy. Je to cesta hledání a objevování, cesta souznění s přírodou, je to výzva symetričnosti a tovární produkci bez života. Výpal dřevem na 1300°C je završením jedné životní etapy keramického výrobku a současně také oslavou k jeho další cestě...

Petr Novák

 

p_novak_nakladani_pece_pro_vypal.jpg


Více informací o peci naleznete zde:

http://www.kcdoupe.cz/cs/clanky/1/mala-vysokozarna-pec-na-vypalovani-keramiky-drevem/

A jak celý výpal probíhá si můžete prohlédnout zde:

1. část:

2. část:

 

Čajová keramika Petra Nováka je k dostání v Čajovně U Džoudyho,
a můžete si ji zakoupit i v našem e-shopu .

 

Číst dál...