Celková cena:
0

Pro zákazníky obchůdku U Džoudyho jsme nově zařadili do našeho sortimentu řadu zajímavých japonských čajů, originálně balených převážně po padesáti gramech. Jedná se (kromě dvou výjimek) o klasický japonský zelený čaj. Ten si v našich zemích získává čím dál větší oblibu. Pro ty, kdož toho o japonském čaji a jeho přípravě zatím příliš nevědí, jsme připravili náš krátký článek.

Green tea leaves

Čajová kultura má v Japonsku velmi dlouhé kořeny. Například první čajový rituál vznikl v Japonsku už před více než osmi tisíci lety. Pití čaje přinesli do Japonska buddhističtí mniši, kteří studovali v Číně. Znamená to, že i rostlina je původem stejná - Všechny druhy čaje jsou zpracovávány z lístků jediné rostliny zvané Camellia sinensis (někdy též Thea sinensis) teda Čajovník čínský. Jedná se o stálezelený keř, jehož výška se na plantážích udržuje do výšky jednoho metru. Díky tomu se čajové lístky sklízí pohodlněji a úroda je větší. Japonské čaje mají tři základní sklizně do roka. První – přibližně v květnu (nejkvalitnější – klasická „sencha“), druhá (průměrné kvality) přibližně v červnu a třetí (nejnižší kvality) v září. Čajovníku se daří hlavně ve vyšších nadmořských výškách – je tam sice menší sklizeň, ale čaj je pak mnohem kvalitnější. Čajovníkový keř se na jednom místě pěstuje 40 až 100 let a první lístky se mohou

Číst dál...

konvička Yixing dýněKoupíte si nové čajové nádobí a nejste si jisti, jestli ho můžete okamžitě začít používat. Laik většinou tápe, co by se mělo s novou konvičkou udělat ještě před tím, než z ní zavoní první čaj. Náš článeček nebude samozřejmě o konvičkách, které mají glazuru, tam je ošetření snadné. Stačí horká voda (nepoužíváme žádné saponáty ani jiné čistící prostředky a necháváme volně doschnout). Jiné je to u hliněných a keramických konviček bez glazování. U nich je velmi důležité provést procesy, zvané "zatažení" a "začajování". Díky této operaci se odstraní pachuť hlíny, která by mohla poškodit výsledný čaj a konvička pak získá lepší vlastnosti co se týče udržování tepla a samotné životnosti.

U Džoudyho máme dobrou zkušenost se způsobem, který Vám níže popíšeme:

 

1. Vyčištění konvičky

Konvičku vypláchněte vlažnou vodou a lehce vydrhněte houbičkou nebo kartáčkem, aby se odstranily případné kousky uvolněné hlíny (nepoužívejte žádné čistící prostředky pouze vodu).

2. Propláchnutí

Konvičku po vyčištení několikrát propláchněte vlažnou vodou. a nechte samovolně vyschnout.

3. Vyvaření

Konvičku umístěte do nádoby, nejlépe hrnce, a to tak, aby bylo možno ji celou zalít. Položte ji na čistý kus látky určený pouze pro tento proces. Do nádoby nasypte hrst čaje (doporučujeme použít takový, který později budete z konvičky popíjet) a zalijte teplou vodou. Přiveďte k varu a za mírného probublávání dejte vařit cca 1 hodinu. Poté nechte konvičku v nálevu přes noc stát.

4. Závěr

Ráno konvičku vytáhněte z výluhu, opláchněte a nechte na vzduchu vyschnout. Nyní je již vaše nová konvička připravena k používání. A před samotným užíváním je dobré ještě konvičku „začajovat“. Což znamená jen to, že připravíte několik nálevů z čaje, které necháte v konvičce déle louhovat a nakonec vylijete. Tento proces není úplně nutný, ale zvýšuje to odolnost konvičky i uvnitř a materiál konvičky nasákne více čajového aroma.

A nakonec dvě rady z čajovnické praxe:

 

Občas se může na konvičce vyskytnout světlý, téměř bezbarvý povlak. Zejména pokud zvolíte variantu zatahování čajem. Nejde o nic špatného, povlak můžete snadno odstranit kartáčkem a několikerým opláchnutím ve vlažné vodě.

Při koupi si dobře konvičku prozkoumejte. Na první pohled i malá, nevinně vypadající prasklinka se může při procesu zatahování a začajování vyvinout v defekt, který by se mohl rozšířit a konvičku nenávratně poškodit. Proto je důležitá prvotní očista konvičky, při které si ji pečlivě prohlédnete a také ji provlhčíte a snížíte tak pro konvičku teplotní šok z vroucí vody.

 

 

Přejeme příjemné chvilky u misky dobrého čaje!

Vaše čajovna U Džoudyho

Číst dál...

kung_fu_setKung-fu čcha aneb čínský čajový obřad
autor článku: Petr Vrána


Názory na to, proč se čínský čajový obřad nazývá "kung-fu čcha", se liší. Termín "kung-fu"  neoznačuje pouze čínská bojová umění, nýbrž obecně znamená "mistrovství", resp. určitou "dovednost" či "zručnost", kterou člověk získá po pravidelném a dlouhodobém cvičení.

 
Číst dál...

Čajová expedice U Džoudyho: Skalní čaje z hor Wu-i

 
skalni_caje_zhor_wui_mesto_wuisan.jpg
město Wu-i-šan
v severní části provincie Fu-ťien

Hory Wu-i (Wuyishan / Wu-i-šan) se nachází u stejnojmenného města Wu-i-šan (Wuyishan), které leží nedaleko hranic s provincií Ťiang-si (Jiangxi) na jihovýchodě Číny v provincii Fu-ťien (Fujian). Čaje, jež se zde pěstují, se řadí ke druhu wu-lung (jeden ze šesti základních druhů čínského čaje charakteristický svou částečnou oxidací) a podle přísloví "v horách jsou skály, ve skalách je čaj" se nazývají "skalní".

Číst dál...


c600772.01.jpg

Kvetoucí čaj, někdy také nazývaný čajový květ, je důkazem toho, že čaj nemusí jen dobře chutnat, ale že nám může poskytnout i podívanou pro oko. Po přelití horkou vodou se čajový květ pomalu otevírá,až uvolní nádhernou a omamnou vůni. 

S kvetoucím čajem se nejčasteji můžeme setkat v podobě čajových lístků svázaných do kuličky velikosti vlašského ořechu a uvnitř  vevázaným květem. Čaj se po zalití vodou rozvine. Kvetoucí čaje nejen krásně vypadají, ale také příjemně chutnají a voní.

Historie a původ kvetoucích čajů
Jistě nás nepřekvapí, že zemí původu kvetoucích čajů, a tvarovaných čajů vůbec, je Čína.  Země, která je čajovou tradicí proslulá a může se honosit  řadou čajových skvostů a specialit. Umění ručně tvarovaného čaje je v Číně známé a rozvíjené již několik set let. Během čínské kulturní revoluce (1966 – 1976) bylo však odsuzováno jako symbol buržoazní společnosti a zakazováno. Ke konci revoluce byla produkce těchto čajů opět podporována, protože vládnoucí úředníci a bohatá politická elita se těmito čaji rádi obdarovávali. Tvarovaný čaj byl považován za reprezentativní a oblíbený dárek.

Číst dál...

foto.novak.jpg

"...keramika je pro mne fascinující proces. Ze země, z bláta a špíny, z ohně a kouře vzniká jemně se lesknoucí a éterický povrh čajové misky. Jsou to kouzla, která by se neobjevila bez soustředěné práce plné zakonitostí a řemeslné zručnosti.
Aby keramika byla Cestou, je důležité poznávat její zákonitosti stejně jako rozvíjet zručnost."

„Čaj piji déle než točím z hlíny“ a proto můj zájem a zaměření na čajové nádobí, které patří k čaji stejně jako čistá voda či milá společnost, byl od počátku mé keramické cesty přirozený. Na své cestě hledám hranice mezi přirozenou nedokonalostí wabi a řemeslnou zručností. Spojení mezi chutí čaje a materiálem, spojení nevtíravé estetiky a funkčnosti. Na pomoc si přibírám živý oheň, Fénixe, který každou misku a konev obdaří vlastní náladou a životem.

Výpalem v peci na dřevo nepokračujeme pouze v tradici našich předků, ale také se pokoušíme o vytvoření prací jež nesou něco více než jen technologickou vyjímečnost: prací jež hovoří jazykem našich duší, keramiku jež reflektuje náš přístup k životu. Každý kus je započat na hrnčířském kruhu, poté upraven a domodelován. Glazury, které si sami mícháme jsou vybírány a testovány s ohledem na tento druh výpalu. Výsledkem alchymie glazur, ohně a hlíny jsou pak jedinečné kusy. Je to cesta hledání a objevování, cesta souznění s přírodou, je to výzva symetričnosti a tovární produkci bez života. Výpal dřevem na 1300°C je završením jedné životní etapy keramického výrobku a současně také oslavou k jeho další cestě...

Petr Novák

 

p_novak_nakladani_pece_pro_vypal.jpg


Více informací o peci naleznete zde:

http://www.kcdoupe.cz/cs/clanky/1/mala-vysokozarna-pec-na-vypalovani-keramiky-drevem/

A jak celý výpal probíhá si můžete prohlédnout zde:

1. část:

2. část:

 

Čajová keramika Petra Nováka je k dostání v Čajovně U Džoudyho,
a můžete si ji zakoupit i v našem e-shopu .

 

Číst dál...